Konieczne są zmiany w systemie ubezpieczeń upraw rolnych

Autor: www.strefaagro.pl/www.sadyogrody.pl 24 marca 2016 08:06

Konieczne są zmiany w systemie ubezpieczeń upraw rolnych Rolnicy twierdzą, że system ubezpieczeń upraw trzeba poprawić, bo produkcja pod chmurką jest coraz bardziej ryzykowna. / fot. shutterstock

Rolnicy twierdzą, że system ubezpieczeń upraw trzeba poprawić, bo produkcja pod chmurką jest coraz bardziej ryzykowna. Resort przygotował projekt zmian - informuje strefaagro.pl.

Dlaczego tak niewielu rolników spełnia ustawowy obowiązek ubezpieczenia co najmniej połowy upraw? Mirosław Maliszewski, wiceprzewodniczący sejmowej komisji rolnictwa i sadownik tłumaczy, że kary są stosunkowo niewielkie, a wysokość składki dość wysoka. To podstawowe przyczyny. Istnieje też potwierdzona wieloma przypadkami obawa, że odszkodowanie nie będzie adekwatne do poniesionych strat.

Rolnicy boją się, że w tym roku największym problemem będzie susza. Czy ubezpieczenia pakietowe mogłyby rozwiązać problem? Jak mówi Maliszewski w strefieagro, to jest największy problem, zarówno dla rolników, firm ubezpieczeniowych, jak i ministra rolnictwa. Dodaje, że nie ma w budżecie takich pieniędzy, aby wynagrodzić rolnikom ponoszone w jej wyniku straty. Tylko sprawny, powszechny system ubezpieczeń poradziłby sobie z tym. Obecna ustawa, nawet po modyfikacjach, nie poradzi temu. Susza ma charakter wielkoobszarowy, nie lokalny, jak np. grad, czy przymrozki. Pokazał to ubiegły rok. Zapasy wody w glebie są znikome i nie gwarantują zabezpieczenia nawet w sytuacjach niewielkiego braku opadów.

Dariusz Mamiński, radca ministra rolnictwa i rozwoju wsi informuje, że (na podstawie ustawy z 7 lipca 2005 r. o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich, Dz. U. z 2015 r. poz. 577, z późn. zm.) Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi zawarł z trzema zakładami ubezpieczeń umowy w sprawie stosowania w 2016 r. dopłat ze środków budżetu państwa do składek ubezpieczenia upraw rolnych lub zwierząt gospodarskich.

Więcej w strefieagro.pl. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM