Konflikt w Spółdzielni Producentów Warzyw i Owoców "Sielec"

Autor: Agrobiznes TVP 10 lutego 2015 10:23

Konflikt w Spółdzielni Producentów Warzyw i Owoców "Sielec" fot. shutterstock.com

Bezpodstawne wykluczanie członków spółdzielni, brak przejrzystości finansowej i lekceważenie rolników. To zarzuty wobec Mirosława Fuci, prezesa Spółdzielni Producentów Warzyw i Owoców "Sielec" - podano w programie "Agrobiznes" w TVP.

Ze spółdzielni wykluczono osiem osób, dwie samie zrezygnowały. Domagają się teraz sprawiedliwości przed sądem.

Jeden z byłych członków spółdzielni twierdzi, że ci, którzy zostali wykluczeni byli niewygodni dla prezesa, bo na spotkaniach udziałowców zadawali za dużo pytań - dotyczących zadłużenia, kredytów i zysków.

Prezes tłumaczy: "Nie mam nic do ukrycia" i wskazuje, że zadłużenie spółdzielni wynosi obecnie 1,1 mln zł, zysk w 2013 r. to 129 tys. zł. Bilansu za miniony rok jeszcze nie ma, ale - zdaniem prezesa - pieniędzy na pewno będzie więcej.

Tymczasem udziałowcy twierdzą, że spółdzielnia rozwija się zbyt wolno - nie pozyskuje nowych odbiorców i rynków zbytu. 80 proc. warzyw spod Sielca trafia do Rumunii.

Mirosław Fucia z kolei odpowiada, że nie ma czym handlować na innych rynkach, ponieważ rolnicy zrzeszeni w spółdzielni sprzedają gro produkcji na rynkach hurtowych, a statut grupy nie pozwala kupić od innych rolników więcej niż 50 proc. z tego, ile produkują rolnicy zrzeszeni - podano w programie "Agrobiznes".

Teraz spółdzielnia liczy 32 członków.

Spółdzielnia Producentów Warzyw i Owoców "Sielec" została wpisana została do rejestru wstępnie uznanych grup producenckich w 2005 roku. Działa w powiecie kazimierskim na terenie gminy Skalbmierz. W strukturze upraw członków spółdzielni dominuje marchew, a pozostałe warzywa to: pietruszka, cebula oraz buraki ćwikłowe, kapusta pekińska, seler, por, a także owoce: jabłka, śliwy, brzoskwinie. Grupa posiada obiekt magazynowo-biurowy z myjnią i sortownią do warzyw.

Więcej w programie "Agrobiznes" w TVP.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM