Konflikt i dewaluacja hrywny wpłynęła na wyższą podaż pracowników z Ukrainy

Autor: PM, sadyogrody.pl 12 stycznia 2015 12:01

Konflikt i dewaluacja hrywny wpłynęła na wyższą podaż pracowników z Ukrainy fot. shutterstock.com

- Przed sezonem zbioru jabłek sadownicy obawiali, że sytuacja polityczna wpłynie na mniejszą podaż pracowników z Ukrainy. Jednak okazało się to bezpodstawne. Konflikt i dewaluacja hrywny spowodowała nawet wzrost zainteresowania pracą fizyczną w polskich sadach i na plantacjach - mówi serwisowi sadyogrody.pl, Mirosław Maliszewski, prezes Związku Sadowników RP, poseł PSL.

- Myślę, że jeszcze w ciągu najbliższych sezonów sytuacja nie ulegnie zmianie i sadownicy nie muszą przynajmniej martwić się o dostępność siły roboczej - dodaje Maliszewski.

Zdaniem analityków, w 2014 roku do pracy w Polsce przybyło łącznie ponad 250 tys. Ukraińców, z czego około 200 tysięcy zatrudnią właściciele gospodarstw rolnych, plantacji i zakładów przetwórczych.

Podjęcie legalnej pracy w naszym kraju jest dość proste, ponieważ od kilku lat w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej działają specjalne procedury i przepisy dot. legalnego zatrudnienia obywateli krajów Europy Wschodniej (z Rosji, Ukrainy, Białorusi, Gruzji i Mołdawii).

Obywatele Ukrainy starający się o pracę, mogą ubiegać się o pozwolenia na półroczny pobyt w Polsce. Zatrudniony obywatel Ukrainy jest zarejestrowany w urzędzie pracy, dostaje umowę (najczęściej "o dzieło"). W żadnym z innych krajów UE nie ma takich przepisów.

Warto podkreślić, że uruchomienie kilka lat temu specjalnych przepisów umożliwiających legalne pozyskanie siły roboczej z Ukrainy, znacząco przyczyniło się do rozwoju sadownictwa i eksportu owoców w Polsce. Dzięki możliwości zatrudniania Ukraińców, rozwinięto produkcję, zainwestowano w nowe nasadzenia czy nowe odmiany (np. wiele nowych - pracochłonnych - plantacji truskawek czy borówki amerykańskiej), a dzięki niższym niż w Europie Zachodniej stawkom dla pracowników (nawet o 4 euro / h), możemy skutecznie konkurować w eksporcie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM