Komisja rolnictwa negatywnie zaopiniowała wniosek o odwołanie ministra Jurgiela

Autor: PAP 27 września 2017 09:31

Komisja rolnictwa negatywnie zaopiniowała wniosek o odwołanie ministra Jurgiela Krzysztof Jurgiel / fot. PTWP

Sejmowa komisja rolnictwa negatywnie zaopiniowała wniosek grupy posłów o wyrażenie wotum nieufności wobec ministra rolnictwa Krzysztofa Jurgiela. Minister odniósł się do zarzutów opozycji. Posłowie PiS bronili ministra.

Minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel prowadzi szkodliwą politykę na polskiej wsi, ukazującą bezczynność, bezradność i beznadziejność ministra - napisano w uzasadnieniu do wniosku o wyrażenie wotum nieufności wobec niego.

Pod wnioskiem podpisało się kilkudziesięciu posłów z klubu PO, PSL i Nowoczesna, m.in. Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL), Grzegorz Schetyna (PO) i Ryszard Petru (N). Dokument został złożony 12 września i 22 bm. - skierowany do prac sejmowych. Podobny wniosek został przygotowany przed wakacjami, ale ostatecznie PSL wycofał go.

Za ministrem opowiedział się obecny na sali szef Krajowej Rady Izb Rolniczych Wiktor Szmulewicz, który stwierdził, że rolnicy są zadowoleni z dotychczas uchwalonych ustaw dotyczących rolnictwa. Natomiast przewodniczący rolniczego OPZZ Sławomir Izdebski, również obecny na posiedzeniu komisji, uważa, że PSL "nie ma moralnego prawa" do wnioskowania o odwołanie Jurgiela.

Jak uzasadniał poseł reprezentujący wnioskodawców Mirosław Maliszewski (PSL), sytuacja w rolnictwie w ostatnich tygodniach nie uległa poprawie, szczególnie dotyczy to zwalczania afrykańskiego pomoru świń (ASF). Istotna jest też dla rolnika kwestia podwyższenia wieku emerytalnego - zaznaczył poseł.

"Będziemy chcieli także omówić aktualną sytuację w rolnictwie (...), jak również omówić kwestię negatywnych zapisów w ustawie w sprawie sprzedaży ziemi (...) dotyczące zwłaszcza obrotu ziemią między polskimi rolnikami" - zapowiedział Maliszewski. Dodał, że dyskusja będzie także dotyczyła "chaosu" panującego w agencjach rolnych. Brak jest też adekwatnej pomocy dla poszkodowanych w wyniku klęsk żywiołowych, a system ubezpieczeń rolnych działa wadliwie.

Wnioskodawcy chcą też rozmawiać o umowie CETA oraz o bezcłowym imporcie produktów rolnych z Ukrainy; wiążą się one z pogorszeniem sytuacji polskich rolników.

Maliszewski zapowiedział, że wszystkie te sprawy zostaną szerzej poruszone przez niego podczas debaty nad wotum.

Do zarzutów opozycji przedstawionych we wniosku o wotum nieufności odniósł się szczegółowo minister Jurgiel. M.in. wskazał, że wiek emerytalny rolnikom podniosła koalicja PO-PSL, w maju 2012 roku, która wprowadziła stopniowe zrównanie wieku emerytalnego dla mężczyzn i kobiet, do 67 lat, również w systemie ubezpieczenia społecznego rolników.

"Afrykański pomór świń (ASF) jak każda choroba nie uznaje granic, co pokazują przypadki choroby stwierdzane w kolejnych państwach członkowskich. Zagrożenie tą chorobą, ma charakter ogólnoeuropejski. W obecnym roku mieliśmy do czynienia z kolejnym sezonowym szczytem aktywności tej choroby" - tłumaczył Jurgiel.

Minister zapewnił, że resort wprowadził przepisy, które podnoszą poziom zabezpieczenia gospodarstw utrzymujących trzodę chlewną, tak aby ograniczyć maksymalnie ryzyko zawleczenia wirusa ASF. Chorobę zwalcza się "w sposób ciągły, przy zaangażowaniu organów Inspekcji Weterynaryjnej oraz wielu instytucji w tym służby celnej, policji, władz regionalnych oraz myśliwych" - zaznaczył szef resortu rolnictwa.

"Podniesione we wniosku zarzuty dotyczące funkcjonowania ARiMR nie znajdują potwierdzenia w rzeczywistości (...) Terminy wdrożeń poszczególnych funkcjonalności, które zostały zakontraktowane, umożliwiają rozpoczęcie realizacji wypłat w terminach określonych przepisami prawa unijnego" - stwierdził Jurgiel. Opozycja zarzuca m.in. złe funkcjonowanie systemu informatycznego w Agencji, co może skutkować utratą unijnych dotacji.

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM