Komisarz Hogan: UE będzie zachęcać ludzi do pozostawania w obszarach wiejskich

Autor: PAP 18 września 2015 15:18

Zdaniem komisarza UE ds. rolnictwa Phila Hogana, ważnymi wyzwaniami wspólnej polityki rolnej Unii Europejskiej jest zapewnienie dobrych miejsc pracy w na obszarach wiejskich oraz kompensacja ich spadku zatrudnienia w rolnictwie w inny branżach.

Komisarz wziął udział w Międzyzdrojach (Zachodniopomorskie) w dwudniowej konferencji podsumowującej 25 lat działalności Fundacji Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej pt.: "Przyszłość obszarów wiejskich w Europie".

Podczas dyskusji panelowej nt. przyszłości obszarów wiejskich w Europie, z udziałem byłych komisarzy unijnych ds. rolnictwa, którzy pełnili tę funkcję kolejno od 1990 r., Hogan mówił m.in., że rolnictwo europejskie musi być "wydajne i efektywne". "Naszą misją jest zapewnienie dobrych miejsc pracy w obszarach wiejskich. Kompensacja spadku miejsc pracy w rolnictwie w innych branżach, budowa klastrów w lokalnych społecznościach i lokalnych centrów usług" - dodał komisarz.

Jego zdaniem, produkcja dobrej jakości żywności pozwoli krajom członkowskim UE konkurować na rynkach światowych, a tym samym uzyskać lepsze ceny.

Jak podkreślał, konieczny jest w społecznościach lokalnych łatwiejszy dostęp do informacji o unijnej polityce rolnej, a także formach oferowanej pomocy lokalnym przedsiębiorcom.

Zapowiedział, że UE chce przeznaczyć więcej pieniędzy na promocję żywności w ciągu najbliższych kilku lat, i chce rozdzielać te pieniądze w "mniej "biurokratyczny sposób"

Przyznał, że europejskie rolnictwo boryka się z takimi problemami jak embargo rosyjskie, stąd decyzja Komisji Europejskiej o przeznaczeniu 500 mln euro na wsparcie dla producentów zmagających się z trudną sytuacją na rynkach rolnych.

Hogan przypomniał, że dzięki programom unijnym polski sektor rolny znacząco skorzystał, a eksport polskich produktów rolnych znacznie wzrósł od momentu wejścia Polski w struktury UE. Jak podkreślał, polskie doświadczenie może doskonale służyć innym krajom, w tym Europy Wschodniej i stowarzyszonym z UE.

Były komisarz Ray MacSharry zwrócił uwagę, że UE zawsze dążyła do tego, by zachęcać ludność wiejską do pozostawania w obszarach wiejskich, stąd nacisk na rozwój infrastruktury tych terenów. Teraz w rolnictwie trzeba obniżać koszty produkcji, poprawiać efektywność - podkreślił.

Rozwijając rolnictwo trzeba myśleć o wspieraniu całego łańcucha - od pola, poprzez przetwórstwo, do stołu - przekonywał inny były komisarz Franz Fischler. Rolnictwo to innowacje - dodał. Teraz ludzie na wsi chcą żyć na takim samym poziomie jak ci w mieście - mówił.

Według b. komisarza rolnego Daciana Ciolosa, przykład Polski oznacza, że warto wspierać przemiany w rejonach, które kiedyś były pod radzieckim wpływem. "Nie skupiajcie się jednak na żądaniach coraz to większych dopłat, lecz podnoście efektywność" - radził polskiemu rolnictwu.

Wśród zaproszonych gości znaleźli się również m.in.: minister rolnictwa Marek Sawicki oraz przewodniczący Rady Programowej Fundacji były premier Jerzy Buzek.

Jak poinformowały służby prasowe szefa resortu rolnictwa, Sawicki rozmawiał w Międzyzdrojach z unijnym komisarzem ds. rolnictwa Philem Hoganem o możliwościach rozszerzenia pomocy suszowej dla polskich rolników.

Konferencji w Międzyzdrojach towarzyszyła inauguracja działalności Centrum Współpracy Międzynarodowej w Grodnie pod Międzyzdrojami. Centrum ma być miejsce realizacji projektów Fundacji w dziedzinach nauki, edukacji, kultury narodowej.

Fundacja Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej jest organizacją pozarządową, działającą na rzecz rozwoju polskiej wsi. Działania funduszu skupiają się przede wszystkim na wspieraniu inwestycji z zakresu infrastruktury technicznej i rozwoju lokalnych przedsiębiorstw oraz działaniach społecznych i edukacyjnych skierowanych do osób zamieszkujących obszary wiejskie.

Fundacja została powołana w 1990 r. w wyniku umowy między rządem polskim a Europejską Wspólnotą Gospodarczą. Bezpośredni nadzór nad nią przez pierwsze lata jej istnienia pełniła Komisja Europejska.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM