Kim jest młody rolnik w PROW, a kim w dopłatach bezpośrednich?

$data.author.description Autor: MP, Farmer.pl 02 kwietnia 2015 13:38

Kim jest młody rolnik w PROW, a kim w dopłatach bezpośrednich? fot. shutterstock.com

W 2015 r. mamy po raz pierwszy zwiększoną płatność dla młodych rolników w ramach dopłat bezpośrednich. Kontynuowane będzie też działanie w nowym PROW "Ułatwianie startu młodym rolnikom". Z pierwszej płatności rolnik skorzysta w ciągu pięciu lat od rozpoczęcia działalności, natomiast z drugiej tylko rozpoczynając prowadzenie gospodarstwa jako kierujący - czytamy w serwisie Farmer.pl.

Warto zwrócić uwagę, że te dwa rodzaje wsparcia inaczej definiują beneficjenta. I tak "młody rolnik" na użytek dopłat bezpośrednich to taki, który m.in. po raz pierwszy rozpoczyna działalność w gospodarstwie rolnym jako kierujący tym gospodarstwem rolnym lub który rozpoczął już działalność w gospodarstwie rolnym w ciągu pięciu lat przed pierwszym złożeniem wniosku w ramach systemu płatności podstawowej lub systemu jednolitej płatności obszarowej. 

Natomiast z pomocy w ramach PROW ma korzystać ten, kto po raz pierwszy rozpoczyna prowadzenie gospodarstwa rolnego jako kierujący gospodarstwem tj. do dnia złożenia wniosku o przyznanie pomocy nie prowadził gospodarstwa rolnego jako kierujący.

Krajowa Rada Izb Rolniczych ostrzega na swojej stronie internetowej, że osoby planujące ubiegać się o przyznanie premii dla młodego rolnika w ramach PROW 2014-2020 (jak również ich małżonkowie), do dnia złożenia wniosku o przyznanie pomocy, nie mogą: zgłosić zwierząt gospodarskich do rejestru w celu prowadzenia działalności rolniczej; wystąpić o płatności bezpośrednie; wystąpić o pomoc finansową dla rolników w ramach programów UE lub pomocy krajowej; prowadzić działu specjalnego produkcji rolnej - bowiem czynności te zostały zakwalifikowane jako czynności wykonywane przez kierującego gospodarstwem.

Czytaj więcej w serwisie www.farmer.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM