Kiedy ruszy nabór wniosków na wycofanie produktów z rynku?

Autor: Aneta Gwara/www.sadyogrody.pl 22 września 2016 08:01

Kiedy ruszy nabór wniosków na wycofanie produktów z rynku? Łączna ilość produktów, którą będzie można zgłosić do przeprowadzenia operacji wycofania, wyniesie maksymalnie: 200 ton w przypadku producentów indywidualnych oraz 20 000 ton w przypadku organizacji producentów. / fot. shutterstock

Po wejściu w życie stosownego rozporządzenia Rady Ministrów Agencja Rynku Rolnego umieści na stronie internetowej informację dla beneficjentów o szczegółowych warunkach uczestnictwa w mechanizmie wycofanie z rynku w ramach unijnej pomocy oraz opublikuje wymagane do złożenia dokumenty wraz z podaniem terminu ich składania w OT ARR  – mówi serwisowi www.sadyogrody.pl Karolina Dziewulska-Siwek, rzecznik prasowy Agencji Rynku Rolnego.

- Na podstawie przepisów Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2016/921 z dnia 10 czerwca 2016 r. ustanawiającego dalsze tymczasowe nadzwyczajne środki wsparcia producentów niektórych owoców i warzyw, Agencja Rynku Rolnego udzielać będzie dalszego wsparcia producentom wybranych gatunków owoców i warzyw - mówi

Karolina Dziewulska - Siwek podkreśla, że producenci indywidualni oraz organizacje producentów otrzymają pomoc finansową za wycofanie z rynku wybranych owoców i warzyw w ramach bezpłatnej dystrybucji lub na inne przeznaczenie (np. paszę dla zwierząt lub spalanie w biogazowni w celach energetycznych).

- Pomoc wypłacana będzie do końca września 2017 r., a operacje wycofania trzeba będzie przeprowadzić do 30 czerwca 2017 r. Wycofaniem w Polsce objętych będzie 90 400 ton jabłek i gruszek, 10 900 ton pomidorów, marchwi, papryki słodkiej oraz ogórków i korniszonów, 500 ton śliwek i winogron stołowych oraz 600 ton brzoskwiń. Wycofane z rynku owoce i warzywa – bez względu na ich przeznaczenie – muszą spełniać wymagania jakości handlowej – dodaje.

Łączna ilość produktów, którą będzie można zgłosić do przeprowadzenia operacji wycofania, wyniesie maksymalnie: 200 ton w przypadku producentów indywidualnych oraz 20 000 ton w przypadku organizacji producentów. Ponadto organizacje charytatywne, które będą odbierać wycofane z rynku owoce i warzywa z przeznaczeniem na bezpłatną dystrybucję, będą musiały mieć status organizacji pożytku publicznego.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM