Kiedy ruszy nabór wniosków dot. wycofania owoców z rynku?

Autor: Aneta Gwara/www.sadyogrody.pl 04 września 2015 10:13

Kiedy ruszy nabór wniosków dot. wycofania owoców z rynku? Sadownicy mogą wycofać z rynku za odszkodowaniem 296 200 ton jabłek i gruszek/ fot. shutterstock

Komisja Europejska przedłużyła wsparcie dla rolników w związku z rosyjskim embargiem. Największą pomoc przewidziano dla polskich sadowników, którzy mogą wycofać z rynku za odszkodowaniem 296 200 ton jabłek i gruszek. Wkrótce rozpoczną się zbiory jabłek, a kiedy ruszy nabór wniosków?

Program wsparcia wynikający z rosyjskiego embarga ma obowiązywać do końca czerwca 2016 roku. Przewidziano również rekompensaty za wycofanie z rynku 1 750 ton śliwek i winogron, 31 500 ton pomidorów, marchwi, słodkiej papryki, ogórków i korniszonów oraz 1 900 ton brzoskwiń.

Jednak póki co, poza informacją dotyczącą udzielenia wsparcia przez Komisję Europejską, niewiele wiadomo. Jak twierdzi Iwona Ciechan, rzecznik prasowy Agencji Rynku Rolnego, obecnie ARR, aby mogła uruchomić mechanizm, czeka na odpowiednie przepisy krajowe (rozporządzenie Rady Ministrów – obecnie w fazie projektowania). Stawki w zakresie bezpłatnej dystrybucji określone są w przepisach UE. W zakresie zielonych zbiorów/niezbierania określone będą w przepisach krajowych, o ile takie operacje będą w Polsce wdrożone.

Zielone zbiory oznaczają przeprowadzenie zabiegu uprawowego polegającego na wprowadzeniu do gleby, niedojrzałych produktów pochodzących z uprawy albo przeznaczenie na kompost niedojrzałych produktów.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM