Kiedy pracę w gospodarstwie rolnym można wliczyć do stażu pracy?

Autor: sadyogrody.pl/www.sejm.gov.pl 15 maja 2019 13:46

Kiedy pracę w gospodarstwie rolnym można wliczyć do stażu pracy? fot.shutterstock.com

Natomiast praca w gospodarstwie rolnym nie jest zatrudnieniem w rozumieniu przepisów prawa pracy. Jest to odrębna kategoria prowadzenia aktywności zawodowej, w której nie występują cechy charakterystyczne dla stosunku pracy. W związku z tym nie można utożsamiać tego rodzaju działalności z pracą wykonywaną w ramach stosunku pracy.

Regułą jest, że do okresu zatrudnienia, od którego zależy nabycie, ustalenie oraz wymiar uprawnień pracowniczych, wynikających z ogólnie obowiązujących przepisów prawa pracy, wlicza się okresy pozostawania w pracowniczym stosunku pracy.

Od powyższej reguły występują wyjątki przewidziane w przepisach szczególnych, które przewidują wliczanie do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze innych okresów, w których pracownik nie świadczył pracy.

Przykładem takiej regulacji szczególnej jest wyżej powołana ustawa przewidująca w art. 1 ust. 1 zakres oraz warunki wliczania okresów pracy w gospodarstwie rolnym do stażu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze.

Jednym z okresów pracy w gospodarstwie rolnym wliczanym do stażu, od którego zależą uprawnienia pracownika jest okres pracy takiej osoby przed dniem 1 stycznia 1983 r. (po ukończeniu 16 roku życia) w gospodarstwie rolnym prowadzonym przez rodziców lub teściów, a poprzedzający objęcie tego gospodarstwa i rozpoczęcie jego prowadzenia osobiście lub wraz ze współmałżonkiem (art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy).

Uprzejmie wyjaśniam, że przyjęcie daty 1 stycznia 1983 r. dla rozróżnienia warunków, na jakich następuje wliczenie okresu pracy w gospodarstwie rolnym do stażu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze było podyktowane wprowadzeniem w życie z tym dniem przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników (ustawa z dnia 14 grudnia 1982 r., o ubezpieczeniu społecznym rolników indywidualnych i członków ich rodzin – Dz. U. z 1989 r., Nr 24, poz. 133 z późn. zm.). Przepisy tej ustawy wprowadziły definicję domownika, określając jakie warunki muszą być spełnione, aby uznać daną osobę za wykonującą pracę w gospodarstwie rolnym jako domownik. Natomiast definicję domownika dla okresu po 1990 r. zawiera ustawa z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (Dz. U. z 2019 r., poz. 299, z późn. zm. ).

W związku z powyższym przepis art. 1 ust. 1 pkt 3 ustawy przewiduje wliczanie do okresów zatrudnienia przypadających po dniu 31 grudnia 1982 r. okresów pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym w charakterze domownika w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników indywidualnych i członków ich rodzin.

Ustawodawca przewidując takie rozwiązania prawne stał na stanowisku, że będzie wówczas możliwe do udowodnienia spełnienie przesłanek zaliczalności okresów pracy w gospodarstwie rolnym. Należy bowiem mieć na uwadze, że pracownik musi udowodnić fakt, iż praca miała miejsce i że te dane są wiarygodne. Przy badaniu spełniania przesłanki pracy w charakterze domownika jest to o tyle możliwe, że istnieje prawna definicja domownika. Pozwala to zatem na weryfikację okoliczności stanu faktycznego sprawy pod kątem sprawdzenia czy dana osoba spełnia określone przepisami prawa warunki bycia domownikiem. Dla okresu sprzed 1983 r. odpowiednikiem warunku pracy w charakterze domownika jest warunek objęcia gospodarstwa rolnego rodziców lub teściów, który w sposób nie budzący wątpliwości może być zweryfikowany. Objęcie gospodarstwa rolnego może być bowiem następstwem następujących zdarzeń np. dziedziczenia, przekazania jako darowizny, sprzedaży, przekazania nieodpłatnie następcy gospodarstwa rolnego w zamian za emeryturę – zgodnie z przepisami o ubezpieczeniu społecznym rolników indywidualnych.

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.