KE: Polscy sadownicy otrzymają rekordowe wsparcie za straty związane z embargiem

Autor: PAP 30 lipca 2015 14:41

KE: Polscy sadownicy otrzymają rekordowe wsparcie za straty związane z embargiem Do końca czerwca przyszłego roku polscy sadownicy będą mogli wycofać z rynku za odszkodowaniem 296 200 ton jabłek i gruszek / fot. shutterstock

Do końca czerwca przyszłego roku polscy sadownicy będą mogli wycofać z rynku 296 200 ton jabłek i gruszek. Otrzymają rekordowe wsparcie za straty związane z embargiem - zakłada projekt Komisji Europejskiej dotyczący przedłużenia wsparcia dla rolników w związku z rosyjskim zakazem.

Źródła w KE zastrzegają, że zaproponowane kontyngenty owoców i warzyw, za których wycofanie z rynku unijni rolnicy będą mogli otrzymać rekompensaty, mogą się zmienić. Ostateczne decyzje w tej sprawie mają podjąć przedstawiciele rządów państw UE w przyszłym tygodniu.

Z projektu, który widziała PAP, wynika, że dla polskich sadowników przewidziano największe wsparcie w porównaniu do producentów z innych państw unijnych i stanowi blisko połowę całkowitego wsparcia.

Oprócz jabłek i gruszek, polscy producenci będą mogli wycofać z rynku za odszkodowaniem 1750 ton śliwek i winogron, 31,5 tys. ton pomidorów, marchwi, słodkiej papryki, ogórków i korniszonów oraz 1900 ton brzoskwiń.

Według unijnych źródeł całkowita kwota wsparcia dla unijnych producentów owoców i warzyw ma być większa niż pomoc udzielona do 30 czerwca br., czyli 155 mln euro, ale raczej nie przekroczy 200 mln euro.

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI