KE: Polscy sadownicy otrzymają rekordowe wsparcie za straty związane z embargiem

Autor: PAP 30 lipca 2015 14:41

KE: Polscy sadownicy otrzymają rekordowe wsparcie za straty związane z embargiem Do końca czerwca przyszłego roku polscy sadownicy będą mogli wycofać z rynku za odszkodowaniem 296 200 ton jabłek i gruszek / fot. shutterstock

Do końca czerwca przyszłego roku polscy sadownicy będą mogli wycofać z rynku 296 200 ton jabłek i gruszek. Otrzymają rekordowe wsparcie za straty związane z embargiem - zakłada projekt Komisji Europejskiej dotyczący przedłużenia wsparcia dla rolników w związku z rosyjskim zakazem.

Źródła w KE zastrzegają, że zaproponowane kontyngenty owoców i warzyw, za których wycofanie z rynku unijni rolnicy będą mogli otrzymać rekompensaty, mogą się zmienić. Ostateczne decyzje w tej sprawie mają podjąć przedstawiciele rządów państw UE w przyszłym tygodniu.

Z projektu, który widziała PAP, wynika, że dla polskich sadowników przewidziano największe wsparcie w porównaniu do producentów z innych państw unijnych i stanowi blisko połowę całkowitego wsparcia.

Oprócz jabłek i gruszek, polscy producenci będą mogli wycofać z rynku za odszkodowaniem 1750 ton śliwek i winogron, 31,5 tys. ton pomidorów, marchwi, słodkiej papryki, ogórków i korniszonów oraz 1900 ton brzoskwiń.

Według unijnych źródeł całkowita kwota wsparcia dla unijnych producentów owoców i warzyw ma być większa niż pomoc udzielona do 30 czerwca br., czyli 155 mln euro, ale raczej nie przekroczy 200 mln euro.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM