KE: Polscy rolnicy korzystają z pracy nieletnich Ukraińców

Autor: Rzeczpospolita 02 czerwca 2015 08:58

KE: Polscy rolnicy korzystają z pracy nieletnich Ukraińców fot. shutterstock.com

Polscy rolnicy masowo wykorzystują pracę ukraińskich nieletnich? Tak twierdzi Bruksela. Polska odpiera zarzuty - czytamy w "Rzeczpospolitej".

Unijna Agencja Praw Podstawowych twierdzi, że w polskim rolnictwie sezonowo zatrudniani są nieletni zza wschodniej granicy. Unijni eksperci uważają, że nasze władze nie widzą problemu, bo nie mamy systemu kontrolowania indywidualnych gospodarstw.

O zjawisku poinformowano w raporcie przedstawionym w poniedziałek w Brukseli, a dotyczącym wszelkich form eksploatowania pracowników w UE. Eksperci APP oparli się na oficjalnych statystykach, ale wysłali też blisko 700 ekspertów do 13 krajów UE, żeby na miejscu anonimowo rozmawiali z inspektorami pracy, sędziami, policjantami, członkami organizacji pozarządowych. I właśnie na podstawie tych nieoficjalnych źródeł postawiono Polsce zarzut wykorzystywania pracy ukraińskich dzieci. Niestety w Polsce nie istnieją oficjalne dane na ten temat, bo tego zjawiska nie można badać. 

Polskie instytucje odpierają zarzuty. Ministerstwo Pracy twierdzi, że nie odebrało takich sygnałów. Straż Graniczna, oddziały nadwiślański i nadbużański, służby odpowiadające za kontrolę ruchu obcokrajowców w latach 2014–2015 nie zanotowały ani jednego przypadku zatrudniania nieletnich cudzoziemców.

Czytaj więcej w "Rzeczpospolitej".

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM