KE nie zaleca na razie zniesienia wiz dla obywateli Ukrainy

Autor: PAP / www.sadyogrody.pl 09 maja 2015 08:41

KE nie zaleca na razie zniesienia wiz dla obywateli Ukrainy fot. shutterstock.com

Komisja Europejska pochwaliła Ukrainę i Gruzję za postępy w realizacji planu, którego celem ma być liberalizacja wizowa z Unią Europejską. W swych raportach nie zaleca jednak na razie zniesienia przez UE wiz dla mieszkańców tych krajów.

Zarówno Ukraina, jak i Gruzja liczyły, że na szczycie Partnerstwa Wschodniego w Rydze 21 i 22 maja unijni przywódcy podejmą polityczne decyzje, otwierające drogę do zniesienia wiz.

W raporcie na temat realizacji planu działań na rzecz liberalizacji wizowej Komisja wskazuje, że Ukraina zrobiła postępy mimo konfliktu zbrojnego na wschodzie tego kraju.

"Z oceny wynika, że mimo wyjątkowych okoliczności, w obliczu których stoi obecnie Ukraina, osiągnięto godne uwagi postępy we wdrażaniu kryterium drugiego etapu planu działań na rzecz liberalizacji wizowej - ocenia KE. - Znaczące wysiłki, podjęte przez władze ukraińskie doprowadziły do przyjęcia spójnych ram prawnych oraz zaangażowania w reformy instytucjonalne".

Bardzo ważnym krokiem w ocenie KE było m.in. rozpoczęcie 12 stycznia 2015 r. wydawania paszportów biometrycznych, spełniających kryteria Międzynarodowej Organizacji Lotnictwa Cywilnego.

Komisja podkreśla, że priorytetem jest wdrażanie przyjętych ustaw, szczególnie w dziedzinach polityki azylowej, walki z korupcją, przestępczością zorganizowaną, handlu ludźmi i niedyskryminacji.

Z powodu konfliktu w Donbasie Komisja nie mogła ocenić stanu kontroli całej granicy ukraińskiej. To jest też jedną z głównych przeszkód dla rychłego zniesienia przez UE wiz dla Ukraińców. W raporcie wskazuje na konieczność zapewnienia skutecznej kontroli nad "linią administracyjną" z zaanektowanym przez Rosję Krymem i Sewastopolem oraz nad linią kontaktową na wschodzie Ukrainy.

Następny raport KE ma przedstawić przed końcem 2015 r.

Przypomnijmy, w 2014 roku do pracy w Polsce przybyło łącznie ponad 250 tys. Ukraińców, z czego około 200 tysięcy zatrudniają właściciele gospodarstw rolnych, plantacji i zakładów przetwórczych. Jak podaje Związek Sadowników RP, W roku ubiegłym do samego tylko powiatu grójeckiego, gdzie znajduje się ogromna liczba sadów, przyjechało 41 191 Ukraińców na podstawie oświadczenia o zamierzenia powierzenia pracy. W tym roku, tylko w styczniu i lutym (dane z 12.02.2015 r.), jest to już 6 241,czyli o 65 proc. więcej niż rok temu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM