Kara dla Polski za zaniedbania przy wypłacaniu dotacji grupom producenckim

Autor: Radio RM FM (rmf24.pl) 25 maja 2015 08:17

Kara dla Polski za zaniedbania przy wypłacaniu dotacji grupom producenckim fot. shutterstock.com

Polska straci ponad 55 mln euro z unijnej kasy z powodu zaniedbań rządowej administracji przy wypłacaniu dotacji rolniczym grupom producenckim - dowiedziało się radio RMF FM. Komisja Europejska przedłużyła okres, za który zostaliśmy ukarani, bo - jak zaznaczono w dokumentach, polskie władze nie wprowadziły działań naprawczych. Co więcej, KE szykuje już kolejne sankcje.

Nieprawidłowości dotyczą systemu uznawania grup i organizacji producenckich, np. weryfikacji biznesplanów powstających grup - zwłaszcza szacowania wartości produkcji wprowadzanej na rynek. Unijni urzędnicy podejrzewają, że wiele z tych grup powstało jedynie po to, by ciągnąć pieniądze z Unii.

Komisja Europejska wielokrotnie upominała polskie władze. Nie było jednak poprawy - w efekcie tracimy więc dokładnie 55 517 499,79 euro. To 10 proc. wypłaconych środków na grupy producenckie.

Na tym jednak nie koniec. Kontrola Komisji Europejskiej przeprowadzona w zeszłym roku wykazała, że ws. nieprawidłowości w systemie przyznawania unijnych pieniędzy grupom producenckim nie tylko nie ma poprawy, ale jest o wiele gorzej. KE szykuje więc już kolejne sankcje.

Więcej na rmf24.pl.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM