Jurgiel: Priorytetem pozostaje produkcja bezpiecznej żywności o wysokiej jakości

Autor: www.sadyogrody.pl/www.mrirw.gov.pl 19 grudnia 2015 16:08

Jurgiel: Priorytetem pozostaje produkcja bezpiecznej żywności o wysokiej jakości Krzysztof Jurgiel, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi/ fot. PTWP

Krzysztof Jurgiel przyjął w piątek ambasadora nadzwyczajnego i pełnomocnego Chińskiej Republiki Ludowej Xu Jian. Minister rolnictwa zapowiedział kontynuację dotychczasowej współpracy polsko-chińskiej.

Krzysztof Jurgiel wyraził nadzieję na intensyfikację współpracy polsko-chińskiej. Odniósł się w szczególności do procedur w zakresie dostępu polskich produktów rolno-spożywczych do rynku chińskiego. Zwrócił się również do strony chińskiej z prośbą o jak najszybsze ich zakończenie, w kontekście bardzo dobrych kontaktów dwustronnych. Jurgiel zaznaczył przy tym, że dla polskiego rolnictwa priorytetem pozostaje produkcja bezpiecznej żywności o wysokiej jakości. Zadeklarował także gotowość polskich służb weterynaryjnych oraz fitosanitarnych do ścisłej współpracy z chińskimi odpowiednikami.

Ponadto minister Krzysztof Jurgiel podkreślił zainteresowanie strony polskiej rozwojem kontaktów w zakresie nauk rolniczych w związku z podpisanym we wrześniu 2015 r. Porozumienia między Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi Rzeczypospolitej Polskiej a Ministerstwem Rolnictwa Chińskiej Republiki Ludowej o współpracy w ramach Polsko-Chińskiego Centrum Nauki i Technologii Rolnej. Poinformował również o szerokich planach promocyjnych na rynku chińskim, w tym o planowanym udziale w targach SIAL China w Szanghaju, w których Polska będzie pełniła rolę kraju partnerskiego.

Ambasador Xu Jian odnosząc się do przedstawionych spraw, wyraził zrozumienie dla polskich postulatów, a także deklarował ścisłą współpracę w zakresie kontynuacji rozmów ukierunkowanych na umożliwienie eksportu polskich produktów rolno-spożywczych na rynek chiński. Zadeklarował udzielenie przez Ambasadę ChRL w Polsce wsparcia w tym zakresie. W opinii strony chińskiej, udział w imprezach targowo-wystawienniczych stanowi bardzo dobrą okazję do promocji polskich produktów w Chinach i sprzyjać będzie coraz większej rozpoznawalności polskiej żywności przez chińskich konsumentów, a co za tym idzie zwiększeniu eksportu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM