Jakie stawki pomocy suszowej obowiązują po redukcji?

Autor: Aneta Gwara/www.sadyogrody.pl 16 października 2015 13:06

Jakie stawki pomocy suszowej obowiązują po redukcji? Złożone przez rolników wnioski opiewają na kwotę około 650 mln zł. Już na pierwszy rzut oka widać, że to co proponuje rząd nie wystarczy aby rozdzielić wobec wszystkich rolników w taki sposób jak było to pierwotnie założone/ fot. shutterstock

Do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wpłynęło ponad 174 tys. wniosków od rolników poszkodowanych przez suszę. Pula środków dostępnych na tą formę pomocy wynosiła 450 mln zł. Jednak - jak się okazuje - wnioski złożone przez rolników opiewają na większą kwotę niż jest przeznaczona na ten cel. Poszkodowanych jest zbyt dużo, a pieniędzy zbyt mało, dlatego konieczne jest wprowadzenie współczynnika korygującego.

Złożone przez rolników wnioski opiewają na kwotę około 650 mln zł. Już na pierwszy rzut oka widać, że to co proponuje rząd nie wystarczy aby rozdzielić wobec wszystkich rolników w taki sposób jak było to pierwotnie założone.

Według pierwszych rozporządzeń pomoc suszowa miała wynieść 800 zł na 1 hektara owocujących drzew i krzewów owocowych, oraz 400 zł na 1 ha pozostałych upraw rolnych. Ponadto, jeśli rolnik nie był ubezpieczonych co najmniej 50 proc. upraw od jakiegokolwiek ryzyka suszy, to pomoc ta miała być pomniejszona o 50 proc.

Jak zapewnia ARiMR, aby każdy z poszkodowanych mógł otrzymać wsparcie finansowe, konieczne było wprowadzenie współczynnika korygującego, który wynosi 0,81.

Na jaką pomoc mogą teraz liczyć rolnicy?

Rolnicy, którzy mieli polisy klęskowe dostaną 648 zł na 1 ha sadu i krzewów owocowych, zaś 324 zł jeśli chodzi o inne uprawy. Osoby, które nie miały ubezpieczonych upraw mogą liczyć na 324 zł na 1 ha sadu i krzewów oraz 162 zł na 1 ha pozostałych upraw. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE