
- Działalność bobrów uznawana przez przyrodników za bardzo istotną z punktu widzenia wzrostu bioróżnorodności, niestety jest także źródłem konfliktów. Tamy budowane przez bobry w wielu przypadkach stają się przyczyną zalewania upraw sadowniczych – mówi serwisowi www.sadyogrody.pl Agata Antonowicz, główny specjalista ds. komunikacji społecznej i kontaktów z mediami z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Warszawie.
Bobry poszukując pożywienia, a także materiału na potrzeby budowy tam i żeremi, ścinają drzewa i obgryzają je z kory. Zdarza się, że zwierzęta te wyrządzają znaczące szkody również w gospodarstwach rybackich, naruszając groble. Kopane przez nie nory niekiedy uniemożliwiają skoszenie łąk, bądź zebranie plonów z upraw.
Bóbr europejski jest objęty częściową ochroną gatunkową, zgodnie z ustawą o ochronie przyrody obowiązują wobec niego liczne zakazy w tym zakaz m.in. umyślnego zabijania, okaleczania lub chwytania, niszczenia siedlisk, usuwania lub uszkadzania żeremi, tam, zimowisk lub innych schronień oraz umyślnego przemieszczania z miejsc regularnego przebywania na inne miejsca.
- Uzyskanie od właściwego regionalnego dyrektora ochrony środowiska decyzji zezwalającej na odstępstwo od wyżej wymienionych zakazów jest możliwe jedynie w przypadku, gdy nie ma rozwiązań alternatywnych i gdy planowane działania nie będą stanowiły zagrożenia dla populacji tego gatunku – oznajmia Agata Antonowicz.
- Jednocześnie w Rozporządzeniu Ministra Środowiska w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt bóbr europejski został wymieniony wśród gatunków, które mogą być pozyskiwane przez odstrzał z broni myśliwskiej lub chwytanie w pułapki żywołowne – w okresie od dnia 1 października do dnia 15 marca. Pozyskanie gatunku objętego częściową ochroną gatunkową musi być poprzedzone uzyskaniem od regionalnego dyrektora ochrony środowiska decyzji zezwalającej na odstępstwo od zakazów – dodaje.
Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska podejmuje działania mające na celu zapobieganie stratom powodowanym przez bobry, poprzez realizację projektów dofinansowanych np. przez wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej. Grodzenie sadów i drzewostanów jest jedną z najskuteczniejszych metod ograniczania szkód wyrządzanych przez te zwierzęta.
Rzecznik prasowy RDOŚ informuje, że skuteczną metodą przeciwdziałania stratom jest konserwacja rowów melioracyjnych, które w ten sposób tracą na atrakcyjności. Wskazane jest również grodzenie cennych upraw i sadów, a także wstawianie rur przepływowych w tamy. Warto bowiem wiedzieć, że usunięcie bobrzej rodziny nie przynosi oczekiwanych rezultatów, gdyż zwolnione przez nią siedlisko zazwyczaj bardzo szybko zajmowane jest przez inne osobniki – podkreśla.
- Pojedyncze drzewa, uznane za szczególnie cenne, grodzi się metrową siatką rozpiętą na minimum trzech słupkach. Konstrukcja ta powinna być usytuowana w pewnej odległości od pnia, aby bobry nie mogły okorować drzewa, a także żeby umożliwić drzewom przyrost. Istotne jest przymocowanie siatki za pomocą szpilek lub wkopanie jej w ziemię na głębokość około 30 cm. Przy zabezpieczeniu drzew przed zgryzieniem, można także stosować smarowanie dolnej części pnia farbą lub nietoksycznym klejem zmieszanym z piaskiem lub z drobnym żwirem – mówi Antonowicz.
Dodaje, że grodzenie sadów owocowych czy też niektórych upraw rolnych dokonuje się wkopując siatkę w ziemię. - Ograniczenie dostępności bazy pokarmowej powoduje opuszczenie przez bobry danego terenu. Głębokość wkopania uzależnia się od: odległości ogrodzenia od wody, oddalenia od najbliższych nor bobrowych, struktury gruntu i ukształtowania terenu. Rozważania teoretyczne i doświadczenia praktyczne pozwoliły wypracować optymalny sposób grodzenia – zaznacza.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
5,00
Praska Giełda Spożywcza (Ząbki)4,59
Elizówka (Lublin)5,60
Rolhurt (Przecław)6,00
Targ Piast (Wrocław)12,20
Praska Giełda Spożywcza (Ząbki)4,25
Mewat Sp. z o.o.6,75
Mewat Sp. z o.o.1,80
Rolhurt (Przecław)5,00
Podlaskie CRT (Białystok)4,43
Bronisze (Warszawa)7,25
Podlaskie CRT (Białystok)0,48
Mewat Sp. z o.o.0,95
Mewat Sp. z o.o.5,00
Elizówka (Lublin) CHF
3,48 -0,08%
GBP
4,78 -0,19%
USD
3,37 -0,08%
ON
4,65 -1 gr
LPG
2,05 -1 gr