Jak legalnie zatrudnić pracowników sezonowych z Ukrainy?

$data.author.description Autor: www.farmer.pl 30 grudnia 2016 11:41

Jak legalnie zatrudnić pracowników sezonowych z Ukrainy? fot. shutterstock.com

– Gdyby nie pracownicy z Ukrainy, musiałabym chyba zaorać truskawki i wyrąbać sady – powiedziała jedna z rolniczek pod Wrocławiem. Jak legalnie zatrudnić obcokrajowców na sezon?

Pani Stefania ma duże gospodarstwo rolne pod Wrocławiem, produkuje głównie owoce, truskawki i śliwki, które eksportuje do Niemiec. Ze względu na charakter upraw, chętnie korzysta z sezoonowych pracowników.

Zaczęło się od kilku osób – pomagali w zbiorach truskawek, potem jechali do siebie i wracali na zbiory śliwek. Dziś w szczycie pracuje u niej nawet i 60 osób. – Mogą być u nas pół roku, najczęściej od maja do października. Zjadą się na truskawki, potem jadą do siebie na 2-3 tygodnie i wracają na śliwki – mówi pani Stefania. Śliwki w jej gospodarstwie także muszą być zbierane ręcznie, ze względu na ceniony przez klientów nalot, który zniszczyłby się zbierany przez maszyny. – Bez nalotu to już klienci w Polsce nie chcą śliwek – śmieje się.

Jak rolnik z Dolnego Śląska szuka pracowników?

Najpewniejszym źródłem rekrutacji są zadowoleni dotychczasowi pracownicy, którzy sprowadzają kolejnych. – Najbardziej lubię nowych pracowników, którzy są znajomymi albo rodziną naszych poprzednich pracowników – powiedziała pani Stefania. Pracowników z Ukrainy zatrudnia od około 6 lat, wcześniej wystarczali polscy pracownicy, ale tych, jak sama przyznaje, jest coraz mniej. Polacy czasem biorą specjalnie urlop w swojej normalnej pracy – specjalnie na zbiór truskawek, co pozwala zwiększyć domowy budżet.

Co robi w sytuacji, gdy pracowników przyjedzie zbyt mało? – Gdy brakuje mi pracowników, mam kontakt do busistów, kierowców busów, którzy przywożą tu ludzi. Dzwonię i mówię na przykład, że potrzebuję cztery kobiety. Przyjeżdżają w ciągu tygodnia – wyjaśnia producentka owoców.

Mimo, że do granicy z Ukrainą jest z Dolnego Śląska pół tysiąca kilometrów, to właśnie pracownikom z tego kraju miejscowi producenci owoców zawdzięczają udane zbiory. Bez przyjezdnych pracowników sezonowych byłby problem. – Bez nich musiałabym chyba zmienić profil przedsiębiorstwa, zaorać truskawki i wyciąć sady – zastanawia się pani Stefania.

Jak zatrudnić Ukraińca?

Pracownicy z Ukrainy, a także Rosji, Gruzji, Mołdawii, Armenii i Białorusi podlegają łatwiejszym procedurom legalizacji pracy w Polsce. Żeby zatrudnić obywateli tych krajów legalnie, najpierw przyszły pracodawca musi złożyć w powiatowym urzędzie pracy dokument „Oświadczenie o zamiarze powierzenia wykonywania pracy cudzoziemcowi”. PUP je rejestruje i już od tego momentu pracodawca może legalnie zatrudnić Rosjanina czy Ukrainkę. Sama rejestracja może potrwać jeden dzień, ale może też być dłuższa.

Więcej na www.farmer.pl.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM