Jak inne kraje poradziły sobie z podatkiem od wycofanych owoców i warzyw?

Autor: www.sadyogrody.pl/Związek Sadowników RP 20 stycznia 2016 10:48

Jak inne kraje poradziły sobie z podatkiem od wycofanych owoców i warzyw? Ministerstwo Finansów szukając dodatkowych wpływów do budżetu państwa uważa, że opodatkowaniu od towarów i usług podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju/ fot. shutterstock

- Niektóre kraje Unii Europejskiej np. Litwa wychodząc naprzeciw trudnej sytuacji w jakiej znaleźli się producenci owoców i warzyw znaleźli rozwiązanie. Rzeczywiście wszyscy, którzy skorzystali z mechanizmu wycofywania owoców odprowadzili VAT do właściwego Urzędu Skarbowego, jednak odzyskali go w zapłaconej wysokości  z Ministerstwa Rolnictwa - informuje Związek Sadowników RP.

- Ministerstwo Finansów szukając dodatkowych wpływów do budżetu państwa uważa, że opodatkowaniu od towarów i usług podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. I właśnie w opinii Resortu Finansów mechanizm wycofywania owoców  i warzyw z rynku w celu bezpłatnej dystrybucji za którą producenci otrzymują rekompensatę wynikiem czego dochodzi do dostawy tych towarów , a tym samym opodatkowania tego obrotu – apeluje ZSRP.

Jak wynika z komunikatu ZSRP, nikogo być może by to nie dziwiło, gdyby nie fakt, że rekompensaty pochodzą z budżetu Unii Europejskiej, a mają być opodatkowane VAT-em występującym na terytorium Polski. - Na pozór wszystko jest zrozumiałe i nie podlega wątpliwości, a jednak pojawiają się pytania. Dlaczego więc wg Ministerstwa Finansów opodatkowaniu mają podlegać tylko owoce wycofane, które zostały przekazane organizacjom charytatywnym, a te pozostawione  w sadzie w celu ich utylizacji i tzw. zielone zbiory są już z podatku zwolnione? – informuje.

- Skoro za wszystkie trzy formy rekompensat producent otrzymuje środki finansowe naliczane na podstawie zadeklarowanej ilości pomnożonej przez określoną w rozporządzeniu stawkę, a właśnie na tej metodzie resort opiera swoją podstawę do opodatkowania – podkreśla Związek Sadowników. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM