Jagieliński o skutkach programu 500+, prawie wodnym i zatrudnianiu obcokrajowców (video)

Autor: Aneta Gwara/www.sadyogrody.pl 02 czerwca 2016 10:22

Jagieliński o skutkach programu 500+, prawie wodnym i zatrudnianiu obcokrajowców (video) Roman Jagieliński, prezes Grupy Producentów Roja. Fot. PTWP

- Zmiany w prawie wodnym i zatrudnianie cudzoziemców będzie miało tylko negatywne konsekwencje dla sadownictwa. Wzrost kosztów produkcji nie będzie rekompensowany ceną uzyskiwaną za produkt – mówił podczas EEC 2016 w Katowicach serwisowi www.sadyogrody.pl Roman Jagieliński, prezes grupy producentów owoców Roja.

Dodał, że w bieżącym sezonie producenci jabłek mają ogromny kłopot z pokryciem kosztów produkcji. - Jednak liczę na to, że z jakością którą w tym wyprodukujemy będziemy mogli na wiele rynków - europejskich i światowych - jabłka wprowadzać – tłumaczył.

Państwo planuje zmiany w prawie wodnym i zatrudnianiu cudzoziemców. - Będzie trzeba ponosić opłaty za wodę i wzrośnie sumpt pracy. Jest presja polskiego pracownika a jeśli prawo zostanie ograniczone co do zatrudniania cudzoziemców to tym bardziej pensje wzrosną. Jednak głównym problemem nie jest koszt pracy tylko możliwość pozyskania pracownika – przyznał prezes grupy Roja.

Według niego, program „Rodzina 500 +” ograniczył dostępność pracowników sezonowych. - Panie, które mają dzieci dostają dodatkowe świadczenia i stwierdzają, że muszą więcej czasu poświęcić dzieciom. Byłem przekonany, że poza tym, że dostaną świadczenia z tytułu 500+ to będą chciały podnosić standard swojego życia i będą pracować. Jednak sytuacja jest zupełnie odwrotna – tłumaczył Roman Jagieliński. 

Materiał powstał podczas VIII Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach - najważniejszego spotkania biznesowego w Europie Centralnej. EEC 2016 odbyło się w dniach 18-20 maja 2016 r. Organizatorem imprezy było PTWP.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM