Jagieliński na EEC 2016: Trzeba wprowadzić jednolite standardy produkcyjne

$data.author.description Autor: portalspozywczy.pl 24 maja 2016 10:49

Jagieliński na EEC 2016: Trzeba wprowadzić jednolite standardy produkcyjne Roman Jagieliński, prezes Grupy Producentów Owoców Roja / fot. PTWP

Były wicepremier i minister rolnictwa, a obecnie prezes Grupy Producentów Owoców Roja Roman Jagieliński mówił podczas VIII Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach, że poszczególne sektory w branży rolno-spożywczej muszą wprowadzać jedne standard produkcyjny. - W tym kierunku idziemy, ale mentalnościowo ciągle musimy dojrzeć. Jest to do osiągnięcia w ciągu kilku najbliższych lat – przekonywał Roman Jagieliński.

Prezes Grupy Producentów Owoców Roja podkreślił, że budowanie grup producenckich konieczne jest dla osiągnięcia kapitału. Przyznał, że branża rolno-spożywcza nie zdążyła zgromadzić kapitału, dzięki któremu mogłaby się porównywać z podobnymi sektorami z Europy Zachodniej.

- Jak nie ma kapitału, to nie ma produktu. Jak nie ma produktu, to wszystko zmierza w kierunku upadłości. Gdy zintegruje się biedny z biednym, to powstanie duża bieda. Integrować może się tylko biedny z bogatym - mówił Jagieliński podczas debaty "Współpraca w branży spożywczej" w ramach VIII Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. 

- Dzisiaj mamy fantastyczne wyniki. Prawie 25 mld euro eksportu, ponad 7 mld nadwyżki w obrotach artykułami rolno-spożywczymi, ale na to pracuje 150 tys. gospodarstw. Reszta praktycznie nie uczestniczy w eksporcie - dodał.

Odnosząc się do sytuacji w sadownictwie podkreślił, że spośród 314 grup producentów, które skorzystały ze wsparcia inwestycji wiele znajduje się w trudnej sytuacji finansowej. W konsekwencji wiele słabszych podmiotów będzie musiało upaść. 

- Odsiew na pewno będzie. Moim życzeniem jest to, abyśmy poszli po rozum do głowy tak jak południowy Tyrol. Mają produkcję 1,8-2 mln ton jabłek, a jest trzech operatorów na rynku - mówił Jagieliński.

Więcej w serwisie www.portalspozywczy.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM