IUNG w dalszym ciągu nie stwierdza suszy

$data.author.description Autor: www.farmer.pl 15 września 2016 13:37

IUNG w dalszym ciągu nie stwierdza suszy W centrum kraju uprawy usychają na polu, IUNG jednak suszy w tych rejonach suszy nie stwierdza. / fot. farmer.pl (AK)


W jedenastym okresie raportowania tj. od 11 lipca do 10 września 2016 roku, IUNG PIB w Puławach nie stwierdza zagrożenia wystąpienia suszy rolniczej na obszarze Polski. Owszem Wartości Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW), na podstawie których dokonywana jest ocena, w wielu rejonach kraju są zbliżone do wartości krytycznych. Ostatecznie jednak nie zostały one przekroczone – czytamy na Farmer.pl.

Jak podaje IUNG w kolejnym okresie raportowania najniższe wartości KBW odnotowano na styku trzech regionów: południowej części Pojezierza Dobrzyńskiego, wschodniej części Pojezierza Wielkopolskiego oraz północno-zachodniej części Niziny Mazowieckiej oraz w południowo-środkowej części Niziny Śląskiej. Najniższe wartości KBW w tych rejonach wynoszą od -119 do -139 mm.

Jak zaznacza w raporcie IUNG w całym kraju w ostatnim okresie w dzień występuje stosunkowo wysoka temperatura powietrza, jednakże w nocy następuje też duże wychłodzenie, co skutkuje, że na terenach pokrytych roślinnością występuje obfita rosa, która utrzymuje się do późnych godzin rannych a w niektórych rejonach nawet do godzin południowych, dostarczając wodę tym uprawom, których jesienna wegetacja nadal jeszcze trwa.

Instytut tłumaczy także, że prezentowane wyniki dotyczące suszy oznaczają tylko i wyłącznie straty plonów o 20proc. w skali gminy spowodowane deficytem wody w danym roku w stosunku do plonów uzyskanych przy średnich wieloletnich warunkach pogodowych. Występujący obecnie niedobór wody powoduje straty w plonach, jednak wartości graniczne nie zostają przekroczone.

Więcej w serwisie www.farmer.pl.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM