IUNG-PIB Puławy: Susza obejmuje coraz większe obszary

Autor: www.sadyogrody.pl/www.iung.pulawy.pl 16 czerwca 2016 15:02

IUNG-PIB Puławy: Susza obejmuje coraz większe obszary Susza rolnicza pogłębia się, obejmując coraz większe obszary, / fot. shutterstock.com

Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – PIB w Puławach w drugim okresie raportowania tj. od 11 kwietnia do 10 czerwca 2016 roku stwierdził, że susza nadal występuje w uprawach krzewów owocowych i plantacji truskawek, a także roślin rolniczych.

Susza rolnicza w obecnym okresie sześciodekadowym pogłębia się, obejmując coraz większe obszary, przybywa upraw których plony będą niższe o 20 proc. z powodu suszy na obszarze gminy w tym roku w stosunku do plonów uzyskanych przy średnich wieloletnich warunkach pogodowych. W obecnym okresie sześciodekadowym wartości klimatycznego bilansu wodnego za pomocą których wyznaczana jest susza są niższe w stosunku do poprzedniego okresu.

Zagrożenie suszą występuje w 472 gminach (19,05 proc. gmin Polski), na powierzchni 4,17 proc. gruntów ornych skupionych w 10 województwach pomorskim, kujawsko-pomorskim, wielkopolskim, zachodniopomorskim, lubuskim, łódzkim, mazowieckim, dolnośląskim, podlaskim oraz opolskim.

Susza tak jak w poprzednim okresie sześciodekadowym nadal występuje w uprawach krzewów owocowych, odnotowano ją w siedmiu województwach w 247 gminach kraju. Względem poprzedniego okresu sześciodekadowego odnotowano wzrost zagrożenia suszą o 191 gmin. Susza wśród tych upraw występuje w 9,97 proc. gmin Polski, na powierzchni 1,7 proc. gruntów ornych.

Susza nadal występuje w uprawach truskawek. Zagrożenie odnotowano w siedmiu województwach w 182 gminach Polski. Względem poprzedniego okresu sześciodekadowego odnotowano wzrost wystąpienia suszy o 167 gmin. Susza występuje w uprawie truskawek w 7,34 proc. gmin kraju, na powierzchni 0,94 proc. gruntów ornych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM