Inwestorzy zagraniczni przyglądają się polskim sadownikom i grupom

Autor: Puls Biznesu 23 listopada 2016 12:33

Inwestorzy zagraniczni przyglądają się polskim sadownikom i grupom fot. shutterstock.com

Zdaniem części ekspertów, wzrosty w kategorii owoców i warzyw nie mają biznesowego uzasadnienia, dopóki nie będzie pewnych stałych odbiorców - czytamy w "Pulsie Biznesu".

Jak powiedział Michał Lachowicz, prezes Appolonii podczas konferencji "Sady i Ogrody na Narodowym", inwestorzy zagraniczni przyglądają się polskim sadownikom i widzą, że Polacy mają problemy m.in. z wartością owoców.

- Jako branża pozwoliliśmy zdewaluować wartość jabłka poprzez ogromne przeceny w supermarketach czy rozdawanie ich za darmo, więc pojawiły się problemy z zarabianiem na nich - dodaje.

Janusz Stasiak, prezes San Export Group, firmy eksportowej założonej przez pięć grup producenckich, przyznaje, że ryzyko zagranicznych przejęć jest duże.

— Realna jest sytuacja, gdy grupy z powodu problemów finansowych zbankrutują i będą do kupienia od syndyków. Sektorowi przydałby się państwowy fundusz, który dokapitalizowałby podmioty z problemami, przeprowadził restrukturyzację i zdrową firmę sprzedał rolnikom, najlepiej z bezpośredniego otoczenia. Przydałby się też fundusz pożyczkowy, który by tym rolnikom pożyczył pieniądze — uważa Janusz Stasiak.

Czytaj więcej w "Pulsie Biznesu".

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM