Grupy producenckie sprawdzane za nieprawidłowe wydatkowanie dotacji

Autor: Agrobiznes w TVP 19 stycznia 2016 10:37

Grupy producenckie sprawdzane za nieprawidłowe wydatkowanie dotacji Wielki sukces polskich grup i organizacji producenckich może przerodzić się w gigantyczną porażkę/ fot. sadyogrody.pl

Bez zdecydowanych działań naprawczych wkrótce może doprowadzić do katastrofy - branża owocowa bije na alarm. Wielki sukces polskich grup i organizacji producenckich może przerodzić się w gigantyczną porażkę. I nie tylko o kary za niewłaściwe, zdaniem unijnych urzędników, wydanie pieniędzy tu chodzi - podaje Agrobiznes w TVP.

W produkcji owoców jesteśmy niewątpliwie liderem na skalę światową. Mowa nie tylko o jabłkach, ale także o borówkach amerykańskich. Żeby tą pozycję utrzymać trzeba się integrować mówią producenci, bo im jesteśmy więksi, tym lepsi.

Do tego potrzebna jest silna marka polskich owoców, a co za tym idzie wysoka jakość. Prawda jest jednak taka, że w Polsce ponad 300 grup producenckich w sektorze owocowo-warzywnym ma zaledwie jedną piątą rynku. Do tego nad branżą od kilku lat zbierają się czarne chmury, czyli kary za nieprawidłowe wydatkowanie funduszy unijnych. Nieoficjalnie mówi się, że może to być nawet 200 mln euro.

Sprawdzanych jest ponad 50 grup producenckich. Na razie trudno wyrokować, kto zawinił producenci czy instytucje nadzorujące. Niektórzy mówią wprost działania grup były zgodne ze złym prawem.

Więcej w programie Agrobiznes w TVP. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM