Grupy producenckie mają kłopoty. Planem działań naprawczych objęto 209 grup

$data.author.description Autor: www.farmer.pl 23 czerwca 2017 09:10

Grupy producenckie mają kłopoty. Planem działań naprawczych objęto 209 grup fot. shutterstock.com

Wstępnie uznane grupy producentów owoców i warzyw otrzymały łącznie ponad 7,6 mld zł środków unijnych i krajowych. Planem działań naprawczych objętych zostało 209 grup. Wydano 279 decyzji o nienależnie wypłaconych środkach - czytamy w Farmerze.

Nie wszystkie, ale sytuacja wielu grup „z jednej strony skutkować może ich upadłością, zaś z drugiej – koniecznością zwrotu wydatkowanych środków do budżetu Unii Europejskiej. Dalszą konsekwencją może być przejmowanie majątku grup przez obce podmioty” – zauważył poseł Andrzej Kryj i pytał w Sejmie ministra rolnictwa o wyniki kontroli i planowane działania naprawcze.

Jak mówił poseł, w sytuacji upadłości grup producentów lub organizacji producentów w przypadku zakupionych maszyn i urządzeń okres trwałości projektu trwa 5 lat od chwili otrzymania zwrotu 75% dotacji na ich zakup, natomiast w przypadku budynków – 10 lat od chwili otrzymania zwrotu ostatniej transzy dotacji na ich budowę i w tym czasie w przypadku upadłości spółki, Unii Europejskiej przysługuje roszczenie o zwrot wypłaconej dotacji wraz z odsetkami. W sytuacji, gdy środków tych nie można wyegzekwować od upadającej spółki, Unia Europejska występuje z roszczeniem wobec państwa polskiego, które musi zwrócić do jej budżetu zarówno równowartość dotacji, jak i należne odsetki.

Wiceminister Jacek Bogucki poinformował, że wstępnie uznane grupy producentów owoców i warzyw otrzymały łącznie ponad 7,6 mld zł środków unijnych i krajowych, ok. 20 mln na grupę.

Po kontrolach „pojawiły się zarzuty, że były sytuacje, w których grupy były tworzone w sposób pozorny, tylko po to, żeby uzyskać dotacje. Ponadto zdarzały się przypadki, w których członkowie grupy sami sprzedawali grupie własny majątek po zawyżonych cenach. Zdarzały się przypadki zawyżania kosztów inwestycji i kosztów zakupów. Zdarzały się inne nieprawidłowości, które w przypadku dużej części grup zostały niestety potwierdzone” – mówił wiceminister.

Planem działań naprawczych objętych zostało 209 grup.

Więcej czytaj w serwisie www.farmer.pl.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM