Grupy producenckie: Brak finansowania doprowadzi do kryzysu

Autor: www.sadyogrody.pl 24 lutego 2015 08:11

Grupy producenckie: Brak finansowania doprowadzi do kryzysu fot. shutterstock.com

Grupy producenckie zostały obcięte od unijnego finansowania – podkreślali przedstawiciele tych organizacji podczas V Krajowego Forum Grup Producentów Owoców i Warzyw. Skarżyli się na nowy PROW, który wspiera małe gospodarstwa, zamiast dużych podmiotów.

Przedstawiciele grup producenckich podkreślali, że wsparcie dla grup potrzebne jest szczególnie w obecnej sytuacji rynkowej, kiedy – po wprowadzeniu przez Rosję embarga – polscy producenci mają problemy ze zbytem owoców i warzyw i muszą walczyć o nowe rynki. A do tego potrzebne są silne organizacje producentów i eksporterów, którymi są właśnie grupy.

Sylwester Kisieliński, prezes zarządu grupy Jabłko Siedleckie przyznał podczas otwartej dyskusji, że Unia Europejska akceptując nowy PROW potwierdziła, że kraje Europy Zachodniej boją się dużych towarowych gospodarstw z Polski.

Andrzej Szwaja, prezes warzywnej grupy producenckiej Carota z Dolnego Śląska, przyznał, że jego branża działa obecnie w wyjątkowo niesprzyjających warunkach. - Wchodzimy na wyższy poziom organizacji i konkurencji bez niezbędnego kapitału – dodał.

- Rezygnacja ze wsparcia dla grup producenckich doprowadzi do dłuższego kryzysu - podkreślał Janusz Kubiak, prezes zarządu grupy Idealsad. Jego zdaniem, nie jest sztuka wesprzeć grupy "na chwilę", a potem zostawić bez pomocy, ponieważ skutek wcześniejszego dofinansowania będzie odwrotny od zamierzonego. - Grup producenckich w Polsce jest optymalna ilość. Teraz trzeba dołączać do nich kolejnych członków, tak, aby ograniczyć ilość niezrzeszonych producentów - dodał.

W nowym PROW mocno postawiono na możliwość rozwoju dla gospodarstw małych, czyli o przychodach do 10 tys. euro, do 10 hektarów. Mogą one uzyskać premię na rozwój do 60 tys. zł.

W nowym PROW jest także akcent na budowanie grup producenckich. Jeśli będą powstawały nowe grupy, to będą one miały dwa razy wyższe dofinansowanie do wartości sprzedanych produktów, niż grupy tworzone w poprzedniej perspektywie.

Jednak nowy PROW na lata 2014-2020 przewiduje jedynie wsparcie finansowe dla grup i organizacji producentów rolnych, które zostały utworzone po 1 stycznia 2014 r. O wsparcie mogą ubiegać się podmioty, które nie były członkami grupy producentów, której przyznano pomoc na rozpoczęcie działalności ze środków Unii Europejskiej po dniu 1 maja 2004 r. oraz ci, którzy nie otrzymywali środków na ten sam cel w poprzednim PROW.

V Krajowe Forum Grup Producentów Owoców i Warzyw odbyło się 19 lutego br. w Warszawie.

Czytaj także: Wsparcie dla nowych grup producentów w PROW 2014 - 2020

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM