Grunt rolny będzie mógł nabyć tylko rolnik?

Autor: Gazeta Wyborcza 12 stycznia 2015 14:49

PSL proponuje, aby nie było można sprzedać gruntu rolnego dowolnej osobie lub firmie, a czuwać nad tym ma Agencja Nieruchomości Rolnych - czytamy w "Gazecie Wyborczej".

Projekt w tej sprawie ludowcy złożyli już w Sejmie. Nowe przepisy mają zapobiec spekulacji gruntami rolnymi, kiedy w maju 2016 r. zostaną zniesione ograniczenia w ich nabywaniu przez obywateli UE. Jak wyjaśnia gazeta, w praktyce wyglądać to będzie tak, że właściciel ziemi będzie mógł sprzedać kilka hetarów sąsiadowi. Ale gdyby jakiś inwestor zaoferował znacznie większe pieniądze, sprzedający będzie musiał się zgłosić do Agencji Nieruchomości Rolnych, a następnie ustalić z nią cenę. ANR nie zgodzi się na cenę odbiegającą o więcej niż 20 proc. od średniej w danym powiecie - podkreśla "Gazeta Wyborcza".

PSL zaproponowało także zmiany w ustawie o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi skarbu państwa, a rząd je poparł. Poprawki mają nie dopuścić do udziału w przetargach ANR osób i firm, które kiedykolwiek nabyły od niej grunty rolne o łącznej powierzchni co najmniej 300 ha. Kupujący ziemię, będą musieli osobiście prowadzić gospodarstwo. A jeśli ją sprzedadzą bez zgody ANR wcześniej niż po 10 latach albo obciążą grunt hipoteką, zapłacą wysoką karę (40 proc. ceny sprzedaży). To ma zniechęcić do kupowania ziemi na podstawione osoby.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM