Greccy rolnicy nie odpuszczają. W piątek udadzą się do Aten

Autor: PAP 10 lutego 2016 13:43

Greccy rolnicy nie odpuszczają. W piątek udadzą się do Aten Rolnicy rozpoczęli blokady 20 stycznia i od tego czasu rozszerzyli je o autostrady i przejścia graniczne/ fot.

Protestujący rolnicy odblokowali we wtorek wieczorem przejście graniczne z Bułgarią po tym jak wcześniej tego samego dnia kierowcy bułgarskich ciężarówek staranowali swoimi pojazdami zaporę służb celnych. Nie wiadomo, jak długo to przejście pozostanie otwarte.

We wtorek greccy rolnicy w ramach protestu zablokowali ruch na głównej autostradzie w północnej części Grecji, na drodze łączącej Ateny z Salonikami. Ostrzegli, że utworzona przez ciągniki blokada będzie podtrzymywana bezterminowo, dopóki rząd nie wycofa się z propozycji podwyżek podatków i zmian w systemie emerytalnym.

Rolnicy rozpoczęli blokady 20 stycznia i od tego czasu rozszerzyli je o autostrady i przejścia graniczne, skazując kierowców samochodów osobowych i ciężarówek na oczekiwanie w długich kolejkach. Jak powiedział jeden z nich, przejazd z Salonik do Aten, który w normalnych warunkach trwa sześć godzin, zajął czternaście.

Rolnicy z całej Grecji planują udać się w piątek do Aten, gdzie chcą zorganizować trzydniowy protest przed parlamentem.

W środę premier Grecji Aleksis Cipras nawoływał protestujących do dialogu i wyraził gotowość do rozmów ze wszystkimi, których dotyczy reforma emerytalna. Przewiduje ona zredukowanie wszystkich nowych emerytur średnio o 15 proc., a także zwiększenie składki emerytalnej, zarówno w części płaconej przez pracowników, jak i przez pracodawców. Cipras zapewnił, że jego rząd zamierza dotrzymać uzgodnionych z międzynarodowymi wierzycielami środków oszczędnościowych. Wykluczył przedterminowe wybory.

Ministerstwo pracy szacuje, że Grecja przeznacza na emerytury 17,5 proc. PKB, podczas gdy europejska średnia wynosi 11,5 proc.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM