Greccy rolnicy kończą protest. Zwijają blokady dróg

Autor: PAP 01 marca 2016 13:09

Greccy rolnicy kończą protest. Zwijają blokady dróg Greccy rolnicy zaczęli w poniedziałek zwijać blokady dróg/ fot. shutterstock

Greccy rolnicy zaczęli w poniedziałek zwijać blokady dróg po otrzymaniu od premiera Aleksisa Ciprasa zapewnienia, że jego rząd będzie się starał wynegocjować dla nich lepsze warunki emerytalne w swych rozmowach z zagranicznymi kredytodawcami.

Reforma emerytalna jest kluczowym elementem przygotowywanego porozumienia w sprawie trzeciego pakietu pomocowego dla Grecji oraz jednym z głównych tematów rozmów z inspektorami Unii Europejskiej i Międzynarodowego Funduszu Walutowego, oceniającymi postępy greckich reform budżetowych i strukturalnych.

"Dziś oficjalnie kończymy blokady dróg. Jesteśmy zmęczeni i nie chcemy obciążać pozostałych mieszkańców kraju" - powiedział Reuterowi Jannis Turturas, przywódca grupy rolników blokujących drogi w pobliżu przejścia granicznego do Bułgarii.

Greccy rolnicy blokowali przejścia graniczne i główne drogi nieprzerwanie od ponad miesiąca, domagając się od rządu odwołania planowanej reformy emerytalnej, która przewiduje potrojenie płaconych przez nich składek.

W ubiegłym tygodniu Cipras próbował załagodzić konflikt, oferując ulgi podatkowe i przedłużenie do pięciu lat okresu wprowadzania wyższych składek, na co jednak potrzebna jest zgoda zagranicznych kredytodawców.

Turturas zapowiedział, że rolnicy będą nadal urządzać wiece w miastach i okupować urzędy skarbowe w oczekiwaniu na dopracowanie szczegółów porozumienia. "Będziemy przed parlamentem, z naszymi traktorami, jeśli uchwalą ustawę, która nie zaspokoi naszych żądań" - zaznaczył.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM