Francuscy rolnicy odczuwają rosnące koszty pracy sezonowejsadyogrody.pl/fruitnet.com - 28 września 2018 09:08


Rolnicy we Francji obawiają się, że proponowane podwyżki kosztów pracy sezonowych pracowników mogą zaszkodzić ich konkurencyjności. W ostatnich tygodniach rolnicy protestowali na południu Francji przeciwko kontrowersyjnemu ich zdaniem usunięciu zwolnienia z opłat dla dorywczych pracowników sezonowych - donosi serwis fruitnet.com

Jak podaje fruitnet.com, Didier Guillaume, członek senatu francuskiego, reprezentujący departament Drôme, ostrzegał o wpływie, jaki ruch ten będzie miał na dochody rolników.

"Usunięcie zwolnienia z opłat z sezonowych prac rolniczych oznacza koniec rolnictwa" - ostrzegł. "Ten środek jest niedopuszczalny. To monumentalny błąd ".

Według Les Producteurs de Légumes de France, organizacji reprezentującej francuskich producentów warzyw, sektor ten może stracić nawet 57 mln euro w porównaniu do 2017 r.

Marc Rauffet, prezes francuskiej grupy Apple Innatis ocenia, że ruch ten dotknie wszystkie gospodarstwa, które korzystają z tymczasowej sezonowej pracy.

"Oczywiście, będzie to miało bezpośredni wpływ na przychody, ponieważ nikt nie wierzy, że możemy podnieść ceny naszych jabłek" - powiedział.

Rauffet ujawnił, że jedynym rozwiązaniem wydaje się być dalsza mechanizacja. "Już wykonujemy 70 procent przycinania za pomocą maszyny" - powiedział. "Ale głównym zastosowaniem tymczasowej siły roboczej jest zbieranie owoców, a jedynym rozwiązaniem tego problemu są roboty".

W wyniku tego działania, według Rauffet, trudniej będzie konkurować na rynkach międzynarodowych z popularnymi odmianami, takimi jak Gala, Golden i Granny Smith.