Fiasko rozmów ministra z protestującymi rolnikami

$data.author.description Autor: MP, Farmer.pl 04 lutego 2015 16:01

Rozmowy ministra Sawickiego z protestującymi rolnikami pod znakiem OPZZRiOR zakończyły się fiaskiem. Potrwały około 1/5 godziny, ale nie przyjęto żadnego wspólnego komunikatu. Zapowiedziano kolejne blokady dróg, a do rolników protestujących pod znakiem OPZZRiOR mają dołączyć górnicy - dowiedział się serwis Farmer.pl.

Z wypowiedzi ministra nie wynikało, aby sytuacja była poważna. – Ta organizacja, blokująca dzisiaj drogi w Polsce, zgłosiła 12 postulatów – mówił minister. – Z tych dwunastu postulatów 7 postulatów są to postulaty już zrealizowane, 3 są w trakcie realizacji, co do dwóch powstał spór, był przyczyną rozejścia się bez finału pozytywnego.

Sawicki stwierdził, że jednym z pierwszych postulatów jest żądanie wydania pozwolenia na zużytkowanie mleka w gospodarstwach – a nigdy taka zgoda nie była potrzebna (na temat możliwości przerabiania mleka na proszek i odbierania z mleczarni nie było mowy). Rekompensaty za poniesione straty w szkodach łowieckich są natomiast wyższe niż pomoc przeznaczana dla innych producentów rolnych – minister uznał, że żądanie wyższej pomocy niż 850 zł do ha jest niezrozumiałe. Kolejny postulat dotyczy zawieszenia spłaty kredytów - a rolnicy już mają prawo do prolongaty kredytów preferencyjnych, co oznacza, zdaniem ministra, zrealizowanie postulatu pomocy dla zadłużonych.

- Dotąd skorzystało z tej pomocy tylko 50 gospodarstw, co świadczy, że nie ma zainteresowania tą pomocą. Za załatwiony uznał też minister postulat szybszego wypłacenia dopłat bezpośrednich – w tym roku tempo wypłacania dopłat jest b. dobre, ok. 80 proc. dopłat trafi na konta do końca lutego - mówił minister.

Minister powiedział, że domagał się od przedstawiciela protestujących zejścia z dróg i prac nad dwoma spornymi kwestiami, a przede wszystkim pomocy w przygotowywaniu nowych rozporządzeń i ustaw dotyczących dopłat bezpośrednich i PROW. Stwierdził, że protestujący utrudniają ten proces.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM