Europol: Przejęto 122 tony nielegalnych pestycydów

Autor: PAP 10 lipca 2017 08:36

Europol: Przejęto 122 tony nielegalnych pestycydów fot. farmer.pl

W ramach dużej operacji prowadzonej w 16 krajach Unii Europejskiej celnicy skonfiskowali 122 tony nielegalnych pestycydów. Przejęto je w wyniku kontroli statków i samolotów przybywających do Europy - poinformował Europol.

Akcja pod kryptonimem "Silver Axe II" była prowadzona we współpracy z Europejskim Urzędem ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF), m.in. w Wielkiej Brytanii, Francji, Grecji, Rumunii, Słowenii, Hiszpanii, na Litwie.

"Ilość przechwyconych podrobionych pestycydów wystarczyłaby do pokrycia terenu prawie dwukrotnie większego niż powierzchnia Luksemburga" - powiedziała rzeczniczka Europolu Tine Hollevoet.

Według szefa jednostki Europolu zajmującej się przestępstwami przeciwko wartości intelektualnej Chrisa Vansteenkiste większość spośród skonfiskowanych towarów wyprodukowano w Chinach, z surowców złej jakości i często niebezpiecznych. Jak tłumaczył, mogą one nie tylko niszczyć uprawy, szkodzić człowiekowi czy zanieczyszczać środowisko, lecz także często mają bardzo niską temperaturę zapłonu.

"Niektóre z tych produktów chemicznych mogą się zapalić w temperaturze tak niskiej jak 28 stopni Cejsusza" - mówił Vansteenkiste w rozmowie z AFP. Zapewnił, że skonfiskowane towary zostaną wkrótce zniszczone.

W zeszłym miesiącu Europol podał, że Chiny i Hongkong są głównymi miejscami, z których do państw całego świata trafiają podrabiane produkty. Istnieją obawy, że wraz z większym wykorzystaniem połączeń kolejowych z Chin do Europy przemytnicy będą coraz częściej używać tej formy transportu, tańszej i szybszej niż droga morska czy lotnicza - zauważa agencja AFP.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM