Ekspert: Potrzebna jest reforma ubezpieczenia społecznego dla rolników

$data.author.description Autor: Dziennik Gazeta Prawna/Rynek Seniora 18 maja 2015 13:15

Ekspert: Potrzebna jest reforma ubezpieczenia społecznego dla rolników fot. Fotolia

Przepisy ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników nie przystają do dzisiejszych realiów - uważa dr Wojciech Kobielski, autor raportu "Koncepcja reformy systemu emerytalno-rentowego rolników" wydanego przez fundację Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej. Według niego rolników należy opodatkować podatkiem dochodowym oraz objąć systemem ewidencji gospodarczej - czytamy w "Dzienniku Gazecie Prawnej".

Obecnie świadczenia emerytalne i rentowe dla rolników reguluje ustawa z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników, która dotrwała do dziś niezmieniona w najważniejszych kwestiach.

Autor raportu już na wstępie zaznacza, że jest zwolennikiem utrzymania dopłat budżetu państwa do świadczeń dla rolników. Ponadto jest też zwolennikiem tego, by ustawa sprzyjała zmianom strukturalnym na wsi. Kobielski uważa też, że należy utrzymać odrębny system ubezpieczeń dla rolników wraz z obsługującym go KRUS-em.

Raport warszawskiej fundacji postuluje, by ubezpieczeniu rolniczemu podlegały tylko osoby faktycznie prowadzące działalność rolniczą i osiągające z tego tytułu przychód. Ponadto gospodarstwa, które produkują na rynek powinny być - z zachowaniem proporcji - przez prawo traktowane jak przedsiębiorstwa. Według Kobielskiego każdy rolnik powinien mieć możliwość łączenia pracy w gospodarstwie z działalnością pozarolniczą bez utraty prawa do ubezpieczenia z KRUS-u.

Czytaj więcej w "Dzienniku Gazecie Prawnej".

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM