Ekspert: Nie odnotowano zwiększonego napływu pracowników w związku ze zniesieniem wiz

Autor: Aneta Gwara-Tarczyńska/www.sadyogrody.pl 17 lipca 2017 09:04

Ekspert: Nie odnotowano zwiększonego napływu pracowników w związku ze zniesieniem wiz fot. shutterstock

W związku ze zniesieniem obowiązku wizowego dla obywateli Ukrainy, nie odnotowaliśmy znaczącej zmiany w kwestii napływu kandydatów do podjęcia pracy w Polsce - mówi serwisowi www.sadyogrody.pl Zbigniew Wafflard z agencji pracy EWL.

Dodaje, że poziom zatrudnienia Ukraińców uległ wręcz zwiększeniu, co jest jednak w naturalny sposób uzależnione od braków kadrowych polskich pracodawców w szczycie sezonu letniego.

- Według naszych obserwacji wejście w życie ruchu bezwizowego na razie w zdecydowanie większym stopniu sparaliżowało pracę funkcjonariuszy Straży Granicznej (wydłużając czas oczekiwania na przekroczenie granicy z RP), niż polski rynek pracy - przyznaje Zbigniew Wafflard. 

Polska nadal pozostaje w strefie komfortu dla pracowników z Ukrainy, ze względu zarówno na bliskość geograficzną, jak i kulturową. - Polski rynek pracy z kolei charakteryzuje jedna z najbardziej liberalnych procedur legalizacji pracy krótkookresowej w całej Unii Europejskiej. Należy pamiętać, że możliwość przekraczania granicy z Unią bez konieczności posiadania wizy dotyczy jak na razie dość wąskiej grupy obywateli Ukrainy, posiadających paszporty biometryczne - tłumaczy ekspert. 

- Osoby te formalnie rzecz ujmując nie mają prawa do wykonywania pracy na terytorium UE bez jej uprzedniego zalegalizowania. Co za tym idzie, osoby które skorzystają z możliwości przekroczenia granicy w celu podjęcia pracy na zachodzie Europy, to najczęściej ta sama grupa pracowników, która wykorzystywała wcześniej luki w polskim systemie rejestracji oświadczeń o zamiarze powierzenia wykonywania pracy do wyjazdu na Zachód i pracy w szarej strefie - podsumował Zbigniew Wafflard. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM