Ekologiczna produkcja owoców – wsparcie z PROW 2014-2020

Autor: Józef Przybysz, www.sadyogrody.pl 08 października 2015 09:32

Ekologiczna produkcja owoców – wsparcie z PROW 2014-2020 UE wspiera rolników, którzy podejmą się ekologicznej produkcji żywności; fot. shutterstock.com

Unia Europejska promuje rolnictwo ekologiczne przeznaczając spore kwoty na wspieranie rolników, którzy dobrowolnie podejmą się ekologicznej produkcji żywności. Dedykowane ekologicznej produkcji owoców pakiety PROW na lata 2014-2020 umożliwiają otrzymanie na start blisko 2000 zł dopłaty do hektara.

Dofinansowanie do ekologicznej produkcji owoców można otrzymać spełniając wymagania dwóch pakietów w ramach działania Rolnictwo ekologiczne. Pakiet 4 to "Uprawy sadownicze w okresie konwersji",  pakiet 10 - Uprawy sadownicze po okresie konwersji". Beneficjentami wsparcia mogą być rolnicy oraz grupy rolników, którzy dobrowolnie podejmują się przestrzegać praktyk i metod rolnictwa ekologicznego.

Rolnictwo ekologiczne to przede wszystkim rezygnacja ze stosowania chemii rolnej na każdym etapie produkcji - nawozy, środki poprawiające żyzność gleby i środki ochrony roślin powinny być używane wyłącznie w przypadku, gdy ich użycie jest zgodne z celami i zasadami produkcji ekologicznej.

Ekologiczna produkcja owoców to także odwołanie się do tradycji – np. cięcie drzew powinno odbywać się zimą, ponieważ osłabione drzewo jest bardziej podatne na choroby i szkodniki, których w produkcji ekologicznej nie wolno likwidować chemicznymi opryskami.

Dlaczego warto się zastanowić nad produkcją ekologiczną?

W roku 2012 wyprodukowano w Polsce jedynie ok. 50 tys. ton owoców ekologicznych – konkurencja jest niewielka. Niemal cała produkcja idzie na eksport, przeważnie w formie przetworzonej, zazwyczaj do krajów Europy Północnej i Zachodniej – jest to pewny rynek zbytu. W 2013 r. w Polsce było już ponad 130 zakładów przetwarzających wyłącznie owoce i warzywa z produkcji ekologicznej.

Owszem, na rynku krajowym niewiele jest sklepów ekologicznych – ok. 600 w całej Polsce, z czego 80 w Warszawie. Barierą jest cena – owoce ekologiczne są o ok. 30 proc. droższe od konwencjonalnych, Polaków przeważnie nie stać na to.

Mimo tego sprzedaż żywności ekologicznej wzrasta - wielkość rynku szacowana jest na 650 mln złotych, a coroczny wzrost prognozowany jest na ok. 20 proc. Polacy coraz częściej poszukują żywności zdrowej – bo cóż lepiej uchroni przed NFZ niż zdrowie? W ekologicznych warzywach i owocach jest więcej polifenoli, które zapobiegają nowotworom, witaminy C, cukrów. Żywność "prosto od rolnika" (najczęściej ekologiczna) cieszy się wzrastającym zainteresowaniem, z jej sprzedaży utrzymuje się wiele gospodarstw a także sklepów - internetowych.

Jakie szczegółowe wymogi trzeba spełniać?

Wszystkie szczegółowe kwestie płatności za ekologiczną produkcję omawia Rozporządzenie Ministra Rolnictwa z dnia 13 marca 2015 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach działania "Rolnictwo ekologiczne" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020. Szczególnie interesujące są w tym rozporządzeniu załączniki – załącznik nr 2 omawia wymogi dla poszczególnych pakietów, załącznik nr 4 to wykaz roślin objętych płatnością ekologiczną, załącznik nr 7 to informacje na temat minimalnej obsady drzew, krzewów i niektórych upraw jagodowych, załącznik nr 10 omawia kary finansowe za niedotrzymanie zobowiązań.

Warunki, jakie trzeba spełnić, by móc korzystać ze wsparcia ekologicznej produkcji owoców to:

- bycie rolnikiem aktywnym zawodowo;

- posiadanie gospodarstwa o pow. min. 1 ha (ale można wnioskować ze wspólnikiem);

- dobrowolne przyjęcie na siebie zobowiązania produkcji ekologicznej;

- posiadanie planu działalności ekologicznej;

- produkcja ekologiczna i przeznaczenie co najmniej 80 proc. produkcji do przetwórstwa lub przekazania do innych gospodarstw lub sprzedaży;

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM