EEC 2016: Polski przemysł spożywczy. Struktura, wyzwania, rynek – relacja

Autor: Aneta Gwara; www.sadyogrody.pl 23 maja 2016 15:14

EEC 2016: Polski przemysł spożywczy. Struktura, wyzwania, rynek – relacja Debata zatytułowana "Polski rynek spożywczy. Struktura, wyzwania rynek" podczas EEC 2016 / fot. PTWP

Nowy rząd jest w trakcie przygotowywania szeregu ustaw i rozporządzeń, które mogą wpłynąć na rozwój branży spożywczej w Polsce. Trzeba wspomnieć o „planie Morawieckiego”, nowelizacji przepisów o „Prawie wodnym” i podatku handlowym. O konsekwencjach zmian, strukturze i wyzwaniach rynku spożywczego w Polsce rozmawiali paneliści w trakcje debaty „Polski rynek spożywczy. Struktura, wyzwania, rynek” która odbyła się podczas VIII Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Na początku dyskusji Paweł Stamburski, dyrektor departamentu agrobiznesu w Banku Zachodnim WBK SA, przyznał, że znajdujemy się w „ciekawym momencie”. - Nie pamiętam, żeby była sytuacja porównywalna do tego co się dzieje teraz. Z jednej strony mamy „plan Morawieckiego”, czyli wzmocnienie siły polskiej gospodarki i przemysłu spożywczego, słynny program „Rodzina 500 plus” i jego realne skutki w sektorze spożywczym oraz nowe Prawo wodne, które może wpłynąć na stronę kosztową. Ciężko jednak prognozować konsekwencje tych wszystkich działań – mówił ekspert.

Z kolei Marek Moczulski, prezes Bakallandu odniósł się do planu nowego rządu, który zakłada wprowadzenie podatku handlowego. - Każdy podatek jest odtwórczy. Podatek najłatwiej wprowadzić, jednak skutki tego później trudno ocenić. Obciążeń mamy zbyt dużo – nie tylko podatkowych, ale i biurokratycznych. W przypadku „planu Morawieckiego” oczekiwałbym bardziej radykalnego uproszenia możliwości pod względem gospodarczym – tłumaczył.

Jak przyznał prelegent dzisiaj nie ma już luki technologicznej między Polską a Zachodem, która widoczna była w latach 90. - Polscy przedsiębiorcy do 2000 roku inwestowali w moce przetwórcze i technologie. Wtedy nie inwestowano w paletyzację, opakowania zbiorcze. To teraz się dzieje i jakiś czas temu się rozpoczęło. W Polsce luki technologicznej dawno nie ma - stwierdził Moczulski.

Następnie Marek Jakubiak, poseł na Sejm RP, prezes zarządu Browary Regionalne Jakubiak, podsumował, że obecne rządy zaczęły się od wydawania, a nie zarabiania. - Zastanawiam się czy taki plan jak Plan Morawieckiego w ogóle istnieje. Gospodarkę trzeba budować tu i teraz, a nie na za 25 lat – podkreślał.

- Dużym problemem jest to, że połączone są dwie władze – wykonawcza i ustawodawcza. Nie może być tak, że minister wymyśla przepisy, a sejm je przyjmuje. To sejm powinien stanowić prawo, a nie ministrowie. Wyprowadzenie centrum legislacyjnych do ministerstw spowodowało, że mamy chore prawo – tłumaczył. 

Jego zdaniem nie ma powodu, żeby dzielić handel na większy i mniejszy. - Chciałbym, żeby prawo wszystkich traktowało w ten sam sposób – skomentował Marek Jakubiak.

Prelegent podkreślił, że każdy podatek płacą obywatele. - Przychody na „Program 500 plus”, na mieszkania dla młodych składają się z naszych podatków – apelował. 

Według niego dużym problemem jest księgowość memoriałowa. - Trzeba brać obowiązkowo kredyty, co jest barierą rozwoju małych firmy. Doszły mnie słuchy, że rząd planuje wprowadzić pięć progów podatkowych w CIT. Będzie to kolejny nóż w plecy. Niestety to bankowcy piszą prawo, a nie przedsiębiorcy. Jeśli nic nie zrobimy to urzędnicy będą za nas decydowali czy będzie nam dobrze, czy źle. Polska będzie „zdrowa”, jeśli będzie miała zdrowe prawo podatkowe – apelował Jakubiak.

Podczas debaty zatytułowanej „Polski rynek spożywczy. Struktura, wyzwania rynek” w czasie Europejskiego Kongresu Ekonomicznego 2016 w Katowicach Renata Juszkiewicz, prezes Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji wyraziła niepokój związany z faktem, że projekt ustawy od handlu nie wyszedł jeszcze na światło dziennie. - Na chwilę obecną nadal nie wiemy jaki będzie. Teraz słyszymy o dwóch nowych projektach, nie wiadomo jakich – tłumaczyła.

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM