Drastyczne zmiany w zatrudnianiu cudzoziemców

Autor: www.jablonka.info/www.sadyogrody.pl 10 sierpnia 2016 11:46

Drastyczne zmiany w zatrudnianiu cudzoziemców W naszym kraju ponad 90 proc. zatrudnianych cudzoziemców to Ukraińcy. / fot. shutterstock

W naszym kraju ponad 90 proc. zatrudnianych cudzoziemców to Ukraińcy. Zaproponowane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przepisy mają wejść w życie od nowego – 2017 roku i niestety będą one dość drastyczne - informuje jabłonka.info.

- O ile teraz oświadczenia o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcowi można było załatwiać od ręki w Powiatowym Urzędzie Pracy, tak teraz zarówno jedno jak i drugie zezwolenie będzie wydawane w formie decyzji administracyjnej i ich wydanie będzie trwało od 7 dni roboczych do nawet miesiąca (przy dużym obciążeniu Powiatowych Urzędów Pracy) - informuje Mirosław Maliszewski, poseł, prezes Związku Sadowników RP.

Zarówno zezwolenie na pracę krótkoterminową i sezonową będzie niestety płatne. Jak informuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej koszt wydania jednego takiego zezwolenia to 30 zł.
- Obecnie, wydawane przez Powiatowy Urząd Pracy dokumenty nic nie kosztują, po wprowadzeniu nowych przepisów koszt wydania jednego zezwolenia na pracę będzie wynosił 30 zł - mówi Maliszewski. - Jeżeli ktoś np. potrzebuje 30-35 pracowników na zbiór truskawek to będzie musiał zapłacić odpowiednio 900-1050 zł. To spory wydatek, biorąc pod uwagę trudną sytuację w polskim rolnictwie nie tylko ze względu na drastycznie niskie ceny, ale także zmiany pogody i związane z tym kataklizmy - tłumaczy. 

Jak informuje poseł PSL, Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pracuje nad zmianami w umowach przy zatrudnianiu obcokrajowców. - Zdaniem, autorów proponowanych zmian, umowa o dzieło nie „odnajduje się” w pracach polowych i dlatego nie powinniśmy zatrudniać na jej podstawie w rolnictwie, czy sadownictwie (obecnie jest to najczęściej zawierana umowa z cudzoziemcami). Drugim „koronnym” argumentem, aby nie zatrudniać na ww. umowę jest fakt, że przy takiej formie zatrudniania nie odprowadza się składek do ZUS (brak wpływów do budżetu państwa) - podsumował Maliszewski. 

Więcej w serwisie jabłonka.info. 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM