Dr Nosecka: Sezon 2014/2015 na rynku warzyw i owoców pozostaje pod wpływem embarga

Autor: www.sadyogrody.pl 20 listopada 2015 08:42

Dr Nosecka: Sezon 2014/2015 na rynku warzyw i owoców pozostaje pod wpływem embarga Dr Bożena Nosecka z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej PIB. Fot. P. Pawłowski

- Tegoroczna susza miała przede wszystkim wpływ na zbiory warzyw gruntowych, w przypadku owoców jej oddziaływanie miało negatywny wpływ na zbiory śliwek i jesiennych późnych odmian malin. Szczególnie drogie były maliny. Susza nie miała wpływu na zbiory jabłek, poza niektórymi ograniczonymi obszarami i gorszymi, pod względem kondycji, sadami - powiedziała dr Bożena Nosecka, ekspertka IERiGŻ podczas III edycji konferencji „Narodowe wyzwania w rolnictwie na Narodowym” na debacie inauguracyjnej zatytułowanej "Przyszłość polskiego rolnictwa – co i komu będzie się opłacać produkować?”.

Mimo, że uderzenie suszy nie było tak silne jak się początkowo, spodziewano się spadku zbiorów warzyw rzędu 10 -15 proc., to spowodowało 20-25 proc. wzrost cen.

- Taka sytuacja dla rolników z punktu widzenia dochodów jest korzystniejsza. Rolnicy wolą sytuację, gdy przy stosunkowo niskim spadku zbiorów ceny rosną, bo łatwiej jest wtedy sprzedać plony - dodała Bożena Nosecka.

Sezon 2014/2015 pozostaje pod wpływem rosyjskiego embarga. - Jednak, gdyby uszczelnienie rynku rosyjskiego było duże i nie dostawałyby się one poprzez inne kraje, jak na przykład Białoruś, to nie poradzilibyśmy sobie. Trudniejsze warunki w tym sezonie zmniejszyły problemy z embargiem - mówi Nosecka.

Zdaniem ekspertki IERiGŻ trudniejsze były warunki dla przetwórstwa, ze względu na to, że surowiec był drogi podobnie jak produkty przetworzone. Ich ceny nie zawsze były akceptowane.

Farmer i portal farmer.pl oraz serwis www.sadyogrody.pl są organizatorami konferencji "Narodowe wyzwania w rolnictwie na Narodowym", w tym roku odbywa się III edycja tego wydarzenia.

"Farmer" jest doświadczonym organizatorem konferencji dla producentów rolnych. Corocznie organizuje ogólnopolskie spotkanie na Stadionie Narodowym oraz cykl konferencji regionalnych "Przez innowacyjność do sukcesu".

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM