Dr Nosecka: Sadownicy muszą budować konkurencyjność w oparciu nie tylko o niskie ceny

Autor: www.sadyogrody.pl 19 listopada 2015 10:16

Dr Nosecka: Sadownicy muszą budować konkurencyjność w oparciu nie tylko o niskie ceny Bożena Nosecka, ekspertka z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej

- Założenia WPR 2014-20 odpowiadają temu, na czym powinno się skupić polskie rolnictwo i ogrodnictwo - powiedziała dr Bożena Nosecka, ekspertka IERiGŻ podczas III edycji konferencji „Narodowe wyzwania w rolnictwie na Narodowym” na debacie inauguracyjnej zatytułowanej "Przyszłość polskiego rolnictwa – co i komu będzie się opłacać produkować?”.

Dr Bożena Nosecka z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej PIB powiedziała, że konkurencyjność w polskim rolnictwie i ogrodnictwie jeszcze przez pewien czas utrzymywać będzie konkurencyjność cenową i kosztową w stosunku do innych krajów. Na koszt największy wpływ będzie miały w tym czasie niższe wartość siły roboczej.

Ekspertka IERiGŻ do 2020 r. przewiduje, że bardziej konkurencyjne okażą się czynniki pozacenowe, m.ni. takie jak: poprawa jakości, koncentracja produkcji czy działania promocyjne. Jej zdaniem przy utrzymaniu konkurencyjnych czynników cenowych i dołożeniu czynników pozacenowych, będziemy znacznie bardziej konkurencyjni, a UE wspiera konkurencyjność pozacenową.

Jaką radę dla nowego rządu ma ekspertka IERiGŻ?

- Coś, co można polecić nowemu rządowi, to kwestia biurokracji i zniesienia tworzonych przez nią barier administracyjnych w dystrybucji środków unijnych – dodała ekspertka IERiGŻ.

Farmer i portal farmer.pl oraz serwis www.sadyogrody.pl są organizatorami konferencji "Narodowe wyzwania w rolnictwie na Narodowym", w tym roku odbywa się III edycja tego wydarzenia.

"Farmer" jest doświadczonym organizatorem konferencji dla producentów rolnych. Corocznie organizuje ogólnopolskie spotkanie na Stadionie Narodowym oraz cykl konferencji regionalnych "Przez innowacyjność do sukcesu".

 

 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM