Dopłaty bezpośrednie będą zmniejszone przez kryzys migracyjny?

Autor: www.sadyogrody.pl/KRiR 22 grudnia 2015 12:50

Dopłaty bezpośrednie będą zmniejszone przez kryzys migracyjny? fot. shutterstock

W związku z doniesieniami przekazanymi przez Informacyjną Agencję Radiową dotyczącymi zmniejszenia dopłat bezpośrednich dla rolników w tych krajach, które nie przyjmą uchodźców i przekazania tych środków na fundusz migracyjny samorząd rolniczy, reprezentujący wszystkich rolników w Polsce, w dniu 21 grudnia 2015 r. w piśmie do Prezes Rady Ministrów i Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, stanowczo sprzeciwił się zastosowaniu takiego rozwiązania.

Zarząd KRIR uważa za niedopuszczalne, aby obciążać kosztami kryzysu migracyjnego tylko jedną grupę społeczną – rolników. Koszty decyzji Rządu powinny być rozłożone równomiernie na całe społeczeństwo.

Nie do przyjęcia jest, aby „za karę” zmniejszać dopłaty bezpośrednie tylko z tego powodu, że nie można obniżać wypłat z funduszy spójności czy funduszy na rozwój obszarów wiejskich, tym bardziej, że jednym z celów Kierunków Działań w Zakresie Rozwoju Rolnictwa i Obszarów Wiejskich w latach 2015-2029 jest wyrównanie dopłat bezpośrednich w Polsce do krajów UE-15.

W związku z powyższym, samorząd rolniczy zwrócił się do Premier RP o stanowczy sprzeciw wobec wysuwanych w UE propozycji, które uderzą bezpośrednio w polskich rolników i postawią wielu z nich w kryzysowej sytuacji, zwłaszcza, że w obecnym roku borykają się już z problemami, takimi jak: klęska suszy, wirus ASF, embargo na polskie artykuły rolno-spożywcze czy trudna sytuacja na rynku wieprzowiny, mleka i konieczność zapłaty kar za przekroczenie kwot mlecznych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM