Do 2020 r. polska wieś ma być skanalizowana

Autor: Kurier PAP 15 lutego 2017 09:42

Do 2020 r. polska wieś ma być skanalizowana fot. pixabay.com

Do 2020 r. polska wieś w obszarach aglomeracyjnych będzie skanalizowana - zaznaczył Marek Olszewski, przewodniczący Związku Gmin Wiejskich RP oraz członek Komitetu Regionów UE.

Szef ZGW, mówiąc o potrzebach inwestycyjnych na obszarach wiejskich, wskazał, że w Polsce wciąż połowa dróg gruntowych wymaga modernizacji. „To jest narzędzie pracy dla rolników i warunek rozwoju, ale potrzebne są nie tylko drogi. Niezbędny jest również dostęp do internetu, żeby te obszary mogły normalnie funkcjonować" - podkreślił.

Dodał, że w Polsce wciąż jeszcze nadrabiamy zaległości w sieci wodociągów i kanalizacji sanitarnej, ale do 2020 r. „problemy te będą rozwiązane" przy pomocy środków europejskich.

„W tej chwili w wyznaczonych obszarach aglomeracyjnych mamy perspektywę dwu-trzyletnią praktycznie na uporanie się z kanalizacją sanitarną. Wiemy też, że nie wszędzie na obszarach wiejskich potrzebna jest kanalizacja sieciowa. Wszędzie tam, gdzie zabudowa jest rozproszona (...), dofinansowujemy oczyszczalnie przyzagrodowe (...)" - zauważył.

Olszewski zwrócił uwagę, że Program Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) do 2020 r. jest zarysowany. „Uważamy oczywiście, że (...) na infrastrukturę jest w nim za mało pieniędzy, np. na modernizację dróg lokalnych, bez których rolnictwo też nie może się dobrze rozwijać, ale naszym problemem w tej chwili staje się już finansowanie obszarów wiejskich po 2020 r." - powiedział. Dodał, że w środowisku samorządowym i rolniczym istnieje niepokój o dalsze finansowanie i postulaty, aby podjąć w tej sprawie rozmowy.

„Bez inwestowania w obszary wiejskie nie da się unowocześnić rolnictwa, i nie da się zachować jego opłacalności" - podkreślił szef ZGW.

W czwartek w Brukseli komisarz UE ds. rolnictwa Phil Hogan spotkał się z członkami Komitetu Regionów EU, aby omówić przyszłość wspólnej polityki rolnej. „Dzięki jej unowocześnieniu i uproszczeniu (...) będziemy mogli skuteczniej reagować na wyzwania" - powiedział Hogan.

Komisja Europejska rozpoczęła konsultacje społeczne na temat przyszłości wspólnej polityki rolnej. Na podstawie ich wyników KE przedstawi wnioski dotyczące obecnego funkcjonowania WPR oraz możliwe scenariusze na przyszłość.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM