Dlaczego nie wolno wypalać traw wiosną?

Autor: www.sadyogrody.pl/ARiMR 12 marca 2015 10:01

Dlaczego nie wolno wypalać traw wiosną? www.shutterstock.com

ARiMR po raz kolejny przeprowadza ogólnopolska kampanię przeciwko wypalaniu suchych traw. Dlaczego nie wolno wypalać traw wiosną?

Zakaz wypalania traw jest jednym z "Wymogów dobrej kultury rolnej", których przestrzeganie jest wymagane m.in. w ramach systemu dopłat bezpośrednich. Rolnikowi, który nie przestrzega wymogów dobrej kultury rolnej, ze strony ARiMR grozi "zasadniczo" zmniejszenie należnej wysokości wszystkich rodzajów dopłat bezpośrednich. Natomiast w przypadku stwierdzenia stałego wypalania traw, Agencja może pozbawić rolnika całej kwoty płatności bezpośrednich za dany rok. Za wypalenie traw grożą także kary nakładane przez policję i sądy, wynikają one z łamania Ustawy z 16 października 1991 r. o Ochronie Przyrody.

Wypalanie traw powoduje wyłącznie szkody dla przyrody, jak i samego człowieka. Należy pamiętać, że wypalanie traw niszczy wszystkie organizmy, nie tylko szkodniki. Giną organizmy glebowe, owady zapylające kwiaty, dżdżownice, drobne kręgowce, ptaki, ssaki oraz inne zwierzęta chronione. Ogień również wyjaławia glebę. Po wypaleniu traw -  łąki i pastwiska są bezwartościowe. Jest to najgorszy sposób na przygotowanie gleby do nowego sezonu.

ARiMR przestrzega wszystkich rolników i innych mieszkańców obszarów wiejskich przed poważnym zagrożeniami wynikającym z wypalania traw. Apeluje o rozsądek i zastanowienie się nad tym, że wzniecając ogień naraża się życie swoje i innych, doprowadza do nieszczęść i szkód oraz naraża na kary!

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM