Dacian Ciolos, były komisarz ds. rolnictwa UE, zostanie premierem Rumunii

Autor: PAP 16 listopada 2015 13:53

Były unijny komisarz ds. rolnictwa Dacian Ciolos, który dostał od prezydenta Rumunii misję utworzenia technicznego rządu, przedstawił w niedzielę swoich ministrów: ekspertów i dyplomatów. Oczekuje się, że nowy gabinet uzyska szerokie poparcie w parlamencie.

Ministrem spraw zagranicznych zostanie zawodowy dyplomata Lazar Comanescu, który piastował już to stanowisko w 2008 roku. Ambasador Rumunii w Wielkiej Brytanii Mihnea Ioan Motoc ma być ministrem obrony. Ekonomistka z Komisji Europejskiej, a wcześniej ekspertka Międzynarodowego Funduszu Walutowego Anca Paliu Dragu dostała tekę minister finansów. Cristina Guseth, ekspertka ds. walki z korupcją, ma być ministrem sprawiedliwości. Victor Grigorescu z zarządu koncernu energetycznego Electrica będzie ministrem energii.

"Chciałem wybrać kompetentnych ludzi, ekspertów w swoich dziedzinach, otwartych na dialog. Pochodzą z sektora prywatnego, rumuńskiej i unijnej administracji czy też społeczeństwa obywatelskiego" - powiedział Ciolos.

46-letni Ciolos był unijnym komisarzem ds. rolnictwa w latach 2010-14. Wcześniej, w latach 2007-08, był bezpartyjnym ministrem rolnictwa w centroprawicowym ówczesnym rządzie w Bukareszcie. Od lipca pełni funkcję doradcy szefa Komisji Europejskiej Jean-Claude'a Junckera; zajmuje się bezpieczeństwem żywności.

Dotychczasowy rząd Victora Ponty podał się do dymisji pod naciskiem kilkudniowych demonstracji przeciw korupcji elit politycznych. Zdaniem manifestantów była ona główną przyczyną tragicznego w skutkach pożaru w klubie nocnym w Bukareszcie, którego bilans wynosi 46 ofiar śmiertelnych. 15 osób jest w stanie krytycznym.

Do tragedii doszło w nocy z 30 na 31 października w klubie podczas pokazu pirotechnicznego na koncercie. Aresztowano m.in. mera bukareszteńskiej dzielnicy, w której mieści się lokal. Według prokuratury antykorupcyjnej mer zezwolił klubowi na działalność mimo braku dopuszczenia lokalu do użytku przez straż pożarną. Trzech właścicieli klubu aresztowano 2 listopada pod zarzutem nieumyślnego spowodowania śmierci.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM