Czym kanadyjskie rolnictwo różni się od polskiego?

$data.author.description Autor: Farmer.pl 07 listopada 2016 12:49

Czym kanadyjskie rolnictwo różni się od polskiego? fot. shutterstock.com

W Kanadzie rolnictwo to sektor kontrastów. Dominują tam ponad 100-hekatarowe gospodarstwa, a od siania do zbiorów mija czasem tylko 90 dni - czytamy na farmer.pl.

Produkty i usługi wytwarzane przez rolnictwo i przemysł spożywczy odpowiadają łącznie za 8 proc. kanadyjskiego PKB. Ziemie rolne zajmują zaledwie 8 proc. powierzchni kraju. Jednak gdy kraj jest drugim największym państwem na świecie, nawet 8 proc. daje sporo przestrzeni. W kraju rozciągającym się przez 5 tys. km z Zachodu na Wschód rolnictwo jest mocno zróżnicowane. Najważniejsze regiony rolne to tzw. preriowe prowincje, Saskatchewan, Alberta, Manitoba oraz w dolinie rzek św. Wawrzyńca oraz  Saguenay.

W Kanadzie, podobnie jak w Polsce, zachodzi dość szybko proces łączenia się gospodarstw rolnych, w związku z tym maleje liczba farm oraz miejsc pracy w rolnictwie. Postępuje specjalizacja farm i rośnie ich przeciętna wielkość, jednak łączny obszar gospodarstw rolnych zaczął się nieco zmniejszać i wynosi obecnie ok 67,6 mln hektarów. W ciągu dwudziestu lat liczba farm spadła z 293 tysięcy do 229 tysięcy w 2006 roku. W tym samym czasie wzrósł obszar upraw z 33,2 mln do 35,9 mln ha.  

Kanadyjskie rolnictwo różni się od naszego strukturą wieku rolników. Maleje znacznie liczba młodych farmerów, poniżej 35 roku życia. W 1991 roku co piąty rolnik był młody, w ciągu kilku następnych lat, jak wynika z danych spisu rolnego, zaszła w tym sektorze ogromna zmiana pokoleniowa. W ciągu zaledwie dekady, do końca XX wieku, z pracy na farmach zrezygnowało 45 proc. zatrudnionych tam kobiet i 43 mężczyzn, którzy wybrali zajęcie całkowicie poza rolnictwem. Zmiany te rozwijały się nadal w XXI wieku, choć już nie tak szybko. Jak podaje kanadyjski urząd statystyczny, w 2015 roku pracowało w rolnictwie 295 tys. ludzi, 13 tys. mniej niż zaledwie 4 lata wcześniej. Dla porównania – w administracji publicznej pracuje 900 tys. ludzi.

Więcej na farmer.pl.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM