Czy i kiedy powstanie Państwowa Inspekcja Bezpieczeństwa Żywności i Weterynarii?

Autor: www.parlamentarny.pl 11 sierpnia 2015 14:53

Minister Sawicki zapowiadał, że pierwsza połowa 2015 r. upłynie pod znakiem przebudowy struktury inspekcji odpowiedzialnych za rynek żywności. Obietnicy nie zrealizowano. Część zainteresowanych jest rozczarowana, inni odetchnęli z ulgą. Obecnie w Polsce działa pięć inspekcji jakości żywności: Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych (IJHARS), Inspekcja Weterynaryjna (IW), Państwowa Inspekcja Sanitarna (PIS), Inspekcja Handlowa oraz Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa (PIORiN). Dyskusja na temat scalenia ich w jeden organ toczy się od lat.

W resorcie rolnictwa przygotowano projekt założeń projektu ustawy o Państwowej Inspekcji Bezpieczeństwa Żywności i Weterynarii (PIBŻiW), który zakłada konsolidację czterech inspekcji: IW, IJHARS, PIORiN i PIS.

Utworzona PIBŻiW, zajmująca się nadzorem nad warunkami zdrowotnymi żywności, miałaby należeć do części tzw. administracji niezespolonej, czyli niezwiązanej formalnie i kompetencyjnie ani z wojewodą i jego zapleczem administracyjnym, ani z innymi organami administracji publicznej o lokalnym zakresie działania.

Jednak z uwagi na fakt, że w marcu zeszłego roku do Sejmu wpłynął poselski projekt ustawy o Państwowej Inspekcji Weterynarii i Żywności (PIWiŻ), prace nad projektem rządowym zawieszono. A proces legislacyjny w sprawie PIWiŻ również stoi w miejscu. Ostatni raz Sejm zajmował się projektem w lipcu ubiegłego rok

Tymczasem przedstawiciele sektora rolno-spożywczego zgodnie przekonują, że zmiany są potrzebne.

- To, co jest realną bolączką przedsiębiorców, to przede wszystkim rozbieżności interpretacyjne dotyczące prawa żywnościowego, zbyt skomplikowane i zbyt długo trwające procedury kontrolne oraz procedury odwoławcze - wskazuje Andrzej Gantner, dyrektor generalny Polskiej Federacji Producentów Żywności (PFPŻ). Zdaniem eksperta zmiany można wprowadzić nawet bez łączenia inspekcji.

Więcej czytaj w serwisie www.parlamentarny.pl.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE