Czarne chmury nad branżą ogrodniczą. Może być jeszcze gorzej?

Autor: Aneta Gwara/www.sadyogrody.pl 17 maja 2016 08:13

Czarne chmury nad branżą ogrodniczą. Może być jeszcze gorzej? Problemy w gospodarstwach się piętrzą a państwo nakłada na rolników coraz to nowe opłaty / fot. A.Gwara

Przyszłość producentów owoców i warzyw stoi pod wielkim znakiem zapytania. Jak się okazuje frazesy o poprawie sytuacji na polskiej wsi niewiele mają wspólnego z rzeczywistością. Problemy w gospodarstwach się piętrzą, a państwo nakłada na rolników coraz to nowe opłaty.

W branży sadowniczo-ogrodniczej coraz częściej słychać głosy niezadowolenia. Nie dość, że branża ta w chwili obecnej przeżywa kryzys związany z brakiem rynku rosyjskiego to z każdej strony nakłada się na nich nowe opłaty.

Cała sytuacja wydaje się być dość niedorzeczna. Z  jednej strony słyszymy „producenci szukajcie nowych rynków zbytu”, zaś z drugiej „będą nowe opłaty, bo Unia każe”. Niestety sytuacja jest tym bardziej ciężka ponieważ problemy ze sprzedażą powodują, że sytuacja finansowa gospodarstw jest coraz gorsza.

Nowe restrykcje niestety nie powodują poprawy sytuacji na wsi. Konieczność ponoszenia opłat za wodę spowoduje znaczący wzrost kosztów produkcji. Ministerstwo Środowiska zasłania się koniecznością dostosowania krajowych przepisów do wymogów unijnych, jednak prawdą jest że Unia nie wskazuje stawek za pobór wody, a odpowiada za to ustawodawca krajowy.  

Kolejną kontrowersyjną sprawą jest zmiana procedur dotycząca zatrudniania cudzoziemców. Nie dość, że spowoduje wzrost kosztów pracy to dużo większą biurokrację. Rolnicy będą zobowiązani do przedstawienia umowy o pracę i ubezpieczenia zdrowotnego oraz zakwaterowania cudzoziemca w warunkach spełniających określone standardy. Planowane jest również wprowadzenie minimalnej pensji.

Jeśli obie ustawy wejdą w życie w obecnym kształcie to obawiam się, że przyszłość nie zapowiada się kolorowo. Funkcjonowanie producentów owoców i warzyw w takich warunkach będzie coraz trudniejsze co może doprowadzić do załamania tego sektora. Przez wielki wysiłek staliśmy się znaczącym graczem na światowym rynku owoców i warzyw jednak obecne obostrzenia mogą doprowadzić do degradacji naszej pozycji. Warto się jednak zastanowić, co jeszcze nas czeka? 

Przeczytaj także: Prawo wodne: Już teraz warto zainteresować się planowanymi zmianami

Zmiany w zatrudnianiu cudzoziemców to absurd. Każde zezwolenie będzie płatne

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM