Copa-Cogeca o przyszłym budżecie rolnym

$data.author.description Autor: Farmer.pl 19 czerwca 2017 13:22

Copa-Cogeca o przyszłym budżecie rolnym fot. shutterstock

Copa i Cogeca omawiły przyszły budżet z komisarzem Oettingerem zwracając uwagę na konieczność niedopuszczenia do cięć w wydatkach na rolnictwo - informuje farmer.pl.

Przemawiając w Brukseli, przewodniczący Copa powiedział, że Copa i Cogeca zdecydowanie odrzucają wszelkie propozycje obcięcia wydatków na wspólną politykę rolną w budżecie UE w przyszłości. Dochody rolników już wynoszą jedynie 40 proc. średnich zarobków w UE, a w ciągu ostatnich czterech lat spadły o 20%. A przecież to rolnicy są odpowiedzialni nie tylko za codzienną produkcję wysokiej, jakości bezpiecznej żywności spełniającej surowe normy produkcji i dobrostanu, lecz również stanowią cześć rozwiązania problemu, jakim są zmiany klimatu. Na obszarach wiejskich, zapewniają wzrost i miejsca pracy, gdzie często brakuje alternatyw dla tej formy zatrudnienia.

Eksport produktów rolnych ma duże znaczenie dla gospodarki. Dlatego też potrzebna jest WPR wzmacniająca konkurencyjność.  Przewodniczący wyraził uznanie dla wsparcia komisarza dla sektora rolnego.

Komisarz Oettinger zwrócił uwagę na poważne wyzwania, przed jakimi staje UE. Stwierdził, że Brexit doprowadzi do utraty części budżetu UE. Ponadto pojawiły się nowe priorytety jak uchodźcy, migracja, bezpieczeństwo czy walka z terroryzmem. Powiedział jednak, że sektor rolny nie może paść ofiarą tej sytuacji i powiedział, że liczy na znalezienie konstruktywnego rozwiązania. Apelował do organizacji rolniczych i spółdzielczych o aktywny, zdecydowany i konstruktywny udział w debacie i o nawiązanie dialogu z ministrami.

Więcej na www.farmer.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM