Copa-Cogeca apelują do KE o wsparcie dla producentów owoców i warzyw

$data.author.description Autor: www.farmer.pl 30 czerwca 2015 10:53

Copa-Cogeca apelują do KE o wsparcie dla producentów owoców i warzyw fot. Łukasz Rawa

Copa i Cogeca przesłały pismo do KE, w którym apelują o przedłużenie środków wsparcia dla producentów owoców i warzyw, aby złagodzić skutki rosyjskiego embarga na eksport UE przedłużonego do 2016 r - podaje serwis farmer.pl.

Sekretarz generalny Copa-Cogeca przestrzegł, że rosyjskie embargo uderzyło w producentów owoców i warzyw oraz w ich spółdzielnie. Letni sezon na owoce właśnie się zaczął i ta zapowiedź prezydenta Putina spowoduje znaczącą obniżkę cen wypłacanych producentom, chyba, że zostaną podjęte odpowiednie działania. Należy uniknąć powtórzenia się sytuacji z zeszłego roku, kiedy to ceny uzyskiwane przez producentów były poniżej kosztów produkcji przez większość czasu.

Ceny brzoskwiń i nektaryn w niektórych regionach spadły już o 0,20 euro/kg w ostatnich tygodniach - Unia musi podjąć działania, aby zapobiec nasileniu się problemu. Owoce letnie łatwo się psują, więc trudno znaleźć alternatywne rynki zbytu. Obecne środki interwencyjne, które mają wygasnąć za parę dni i które umożliwiają wycofanie produktów z rynku i rozdanie ich za darmo np. organizacjom charytatywnym lub w celach niespożywczych czy w ramach zielonych zbiorów, muszą zostać przedłużone. W przeciwnym razie, spadek cen będzie skutkował załamaniem się rynku.

Art. 219 rozporządzenia UE 1308/2013 stwarza możliwość wprowadzenia środków nadzwyczajnych w sytuacji zagrożenia dla rynku, które teraz istnieje, w celu zapobiegania kryzysom. Wykaz produktów objętych tymi środkami wymaga rozszerzenia. 

Czytaj więcej na www.farmer.pl.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM