Co utrudnia tworzenie zrzeszeń producentom owoców i warzyw?

Autor: Agrobiznes w TVP 27 stycznia 2016 14:43

Co utrudnia tworzenie zrzeszeń producentom owoców i warzyw? Organizacje grup to przyszłość branży owocowo-warzywnej. Niestety tworzenie ich napotyka na prawne przeszkody/ fot. sadyogrody.pl

Współpraca, konkurencyjność i jakość to tylko niektóre korzyści z członkostwa w grupie producentów. A gdyby tak stworzyć coś większego? Organizacje grup to przyszłość branży owocowo-warzywnej. Niestety tworzenie ich napotyka na prawne przeszkody – podaje Agrobiznes w TVP.

Grupa Appolonia z okolic Grójca zrzesza producentów z czterech województw. Obsługuje nie tylko zamówienia eksportowe ale i wiele sieci handlowych. Podobne konsorcjum chcą założyć producenci borówki amerykańskiej.

Polska jest największym producentem borówek w Europie więc największe zrzeszenie producentów w Polsce będzie też czołowym dostawcą z rynku europejskiego. Tylko czy aby na pewno zrzeszenie producentów? Tu zaczęły się schody.

Rozporządzenie dotyczące zrzeszeń producentów trafiło do konsultacji społecznych. Widnieje w nim zapis, żeby organizacja musi się składać z co najmniej 5 grup. O ile grup producentów jabłek jest sporo i spełniają ten warunek, to już na rynku borówki jest inaczej.

Taki sam problem z ilością członków mogą mieć kolejni producenci, np. papryki czy pieczarek. Pozostaje liczyć na to, że po konsultacjach społecznych zasady zostaną zmienione. 

Zobacz więcej w programie Agrobiznes w TVP. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM