Co grozi rolnikowi za wywożenie obornika zimą?

$data.author.description Autor: www.farmer.pl 28 grudnia 2016 11:09

Co grozi rolnikowi za wywożenie obornika zimą? Rolnikowi za wywiezienie obornika na pole poza sezonem nawożenia grozi 500 zł grzywny/ fot. za Farmer.pl

Rolnikowi za wywiezienie obornika poza sezonem nawożenia grozi 500 zł grzywny. Gorzej, jeśli za to samo przewinienie ARiMR obetnie mu płatności bezpośrednie - czytamy w Farmerze.

Wywożenie nawozów naturalnych na pole jest zabronione w okresie od początku grudnia do końca lutego. W tym zakazie chodzi o ochronę wód otwartych i gruntowych przed zanieczyszczeniem azotem. Istnieje bowiem duże ryzyko, że wylany na zamarzniętą glebę nawóz spłynąłby do rowów melioracyjnych, strumyków lub innych zbiorników wodnych, gdzie spowodowałby nadmierną eutrofizację.

Tak więc – nie wolno. Ale co za to grozi? Nieoczekiwanie tu sprawa zaczyna się komplikować.

Generalnie, wywożenie obornika na pole reguluje ustawa o nawozach i nawożeniu (dalej – ustawy o n.n.) oraz rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z 16 kwietnia 2008 r. w sprawie szczegółowego sposobu stosowania nawozów. Rozporządzenie w paragrafie 2 pkt. 4 reguluje, że nawozy naturalne i organiczne, w postaci stałej lub płynnej, stosuje się w okresie od 1 marca do 30 listopada, z wyjątkiem nawozów stosowanych pod uprawy pod osłonami. Za taką działalność, zgodnie z art. 41 ustawy, grozi grzywna.

Prawo prawem, ale jednak, jeśli za dane zachowanie nie grozi żadna kara, niekiedy trudno znaleźć chętnych do jego przestrzegania. Schody zaczynają się, gdy próbujemy dojść do pytania, kto miałby tę grzywnę wymierzyć.

Na to odpowiedzi nie znała ekspertka z Centrum Doradztwa Rolniczego i skierowała nas do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Tutaj oddział w Warszawie też nie za bardzo wiedział, jak miałaby być prowadzona kontrola i kto wymierza ewentualne grzywny. Z Warszawy przekierowano nas do delegatur terenowych. W jednej z nich – wreszcie znaleźliśmy dobrze poinformowanego pracownika.

Więcej na www.farmer.pl.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM